Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dopłacaj do interesu - zrobi to Unia Europejska

Lucyna Talaśka-Klich [email protected]
Postaraj się o unijne dofinansowanie, które pomoże ci rozpocząć lub rozwijać nowy interes.
Postaraj się o unijne dofinansowanie, które pomoże ci rozpocząć lub rozwijać nowy interes. infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński
Twoje gospodarstwo nie przynosi zbyt dużych dochodów, ale masz pomysł, jak podreperować domowy budżet?

Postaraj się o unijne dofinansowanie, które pomoże ci rozpocząć lub rozwijać nowy interes.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 rusza wkrótce kolejne działanie - "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Gospodarze, ich małżonkowie lub domownicy, którzy mają pomysł na rozkręcenie dodatkowego interesu, w ciągu siedmiu lat będą mogli dostać ponad 691 milionów euro. - Według naszych szacunków z tych pieniędzy skorzysta około 20 tysięcy gospodarzy - mówi Henryk Kowalczyk, były już wiceminister rolnictwa.

Sprawdź, ilu masz sąsiadów

Kowalczyk twierdzi też, że zasady, jakie będą obowiązywały w najbliższych latach, nie różnią się znacząco od tych z lat 2004-06. Także tym razem jedna osoba będzie więc mogła otrzymać maksymalnie 100 tys. zł. Żeby jednak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała te pieniądze, trzeba spełniać kilka warunków:
- być obywatelem Unii Europejskiej;
- mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60.
- być mieszkańcem gminy wiejskiej, wiejsko-miejskiej (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców) lub miejskiej (także tylko do 5 tys. mieszkańców);
- nie można pobierać lub nie można było wystąpić w zeszłym roku (ostatni nabór) o rentę strukturalną;
- przez co najmniej ostatni rok poprzedzający miesiąc złożenia wniosku trzeba być nieprzerwanie ubezpieczonym w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- w roku poprzedzającym złożenie wniosku trzeba pobrać dopłaty do gruntów rolnych.

Zostań restauratorem

Zdaniem resortu rolnictwa, pomysłów na co przeznaczyć dofinansowanie jest wiele. - Można na przykład rozkręcić warsztat rzemieślniczy, świadczyć usługi transportowe lub agroturystyczne - podpowiada Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa. - A pieniądze wydać na wyposażenie warsztatu, zakup sprzętu albo samochodu dostawczego.

W rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi znalazły się też inne propozycje, m.in.: uprawa zbóż (dotyczy to wyłącznie przetwórstwa słomy na cele energetyczne), produkcja soków z owoców i warzyw, przetwórstwo mleka i wyrób serów, produkcja pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich i cukierniczych, produkcja piwa i napojów bezalkoholowych, produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich, produkcja odzieży oraz dodatków, produkcja wyrobów ceramicznych i ozdobnych, naprawa samochodów, sprzedaż detaliczna owoców, warzyw, mięsa, ryb, pieczywa, sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmienniczych, prowadzenie hoteli, restauracji, barów, usługi fryzjerskie lub krawieckie.

Dobrze opisz swój pomysł

Zanim jednak rolnik rozpocznie dodatkową działalność, będzie musiał złożyć wniosek o dofinansowanie w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Termin naboru wniosków ogłosimy z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Formularze będą dostępne w oddziale regionalnym ARiMR i jej biurach powiatowych, a także na naszej stronie internetowej: www.arimr.gov.pl - zapewnia Radosław Iwański, rzecznik prasowy agencji.

We wniosku musi znaleźć się kilka podstawowych informacji m.in.:

- dane osobowe wnioskodawcy;
- numer identyfikacyjny gospodarstwa;
- charakterystyka działalności, którą rolnik będzie chciał prowadzić (w tym określenie przedmiotu działalności według PKD - Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Niezbędny będzie też biznesplan. W nim rolnik będzie musiał dokładnie opisać rodzaj działalności pozarolniczej, zrobić wyliczenia finansowe, opisać miejsce prowadzenia firmy i cel, jaki chce osiągnąć. Agencja będzie też wymagała zgody małżonka na ubieganie się o unijną dotację lub oświadczenia o rozdzielności majątkowej, albo też o niepozostawaniu w związku małżeńskim.
- ARiMR nie przyzna dofinansowania, jeżeli dokumenty zostaną złożone po terminie, a także wtedy, gdy zabraknie chociaż jednego podstawowego załącznika - tłumaczą urzędnicy resortu rolnictwa. - Jeżeli we wniosku pojawią się błędy lub zestaw załączników dodatkowych nie będzie kompletny, gospodarz dostanie 21 dni na jego poprawienie albo uzupełnienie.

Minister rolnictwa postanowił, że wnioski będą mogli składać w oddziale regionalnym ARiMR nie tylko rolnicy, ale też wyznaczeni przez nich pośrednicy.
Ważne jest jednak to, by z wizytą w agencji nie czekać do ostatniej chwili. Dofinansowanie w ramach "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" będzie bowiem przyznawane według kolejności złożonych wniosków. - Kto pierwszy, ten lepszy - dopinguje już dziś gospodarzy Henryk Kowalczyk. ARiMR na rozpatrzenie wniosków będzie miała cztery miesiące.

Tańsza rozbiórka i budowa

A starać można się o zwrot połowy poniesionych kosztów kwalifikowanych, do których resort rolnictwa zalicza na przykład:
- budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych budynków oraz zakup instalacji technicznej plus koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki;
- nadbudowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją istniejących już budynków mieszkalnych (plus zakup instalacji, koszty rozbiórki i utylizacji szkodliwych materiałów);
- zagospodarowanie terenu;
- zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu;
- zakup komputera i oprogramowania służącego do podjęcia lub rozwijania działalności nierolniczej;
- zakup środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż ośmiu osób.

Dofinansowanie przysługuje także do tzw. ogólnych kosztów kwalifikowanych, czyli: przygotowania kosztorysu, projektów budowlanych, ocen lub raportów oddziaływania inwestycji na środowisko, dokumentacji geologicznej lub hydrologicznej, opłat za licencje, kosztów związanych z kierowaniem robotami budowlanymi. Koszty kwalifikowane to również koszty transportu materiałów, maszyn, urządzeń itd. oraz koszty ich montażu - można przeczytać w rozporządzeniu.
Warto jednak pamiętać o tym, że ogólne koszty kwalifikowane nie mogą przekroczyć 10 proc. pozostałych kosztów kwalifikowanych, a unijna pomoc nie obejmuje podatku VAT.

Mogą skontrolować

Trzeba też nastawić się na to, że dotacja wpłynie na konto dopiero po zakończeniu inwestycji (czyli na przykład po wykonaniu prac remontowych lub budowlanych, albo po wyposażeniu zakładu w sprzęt). Jeżeli inwestycja będzie składała się tylko z jednego etapu, o wypłatę dotacji będzie można wystąpić do ARiMR w ciągu 24 miesięcy od podpisania z nią umowy, jeżeli z dwóch etapów - w ciągu 36 miesięcy.

Uwaga!

Kontrolerzy ARiMR w ciągu 5 lat od zawarcia umowy mają prawo sprawdzić, czy gospodarz wywiązał się z niej zgodnie z przedstawionym wcześniej biznesplanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska