Spis treści
Ślub łączy parę i emocjonalnie i ekonomicznie z założenia na całe życie. Bycie w związku małżeńskim daje prawo nie tylko do dziedziczenia majątku po partnerze, ale także dostęp do informacji medycznej, czy chociaż ubezpieczenia współmałżonka.
Przeczytaj: Koszt wesela 2025 to już przegięcie! Tyle pieniędzy kosztuje organizacja wesela w tym roku
Jakie są przeciwwskazania do wzięcia ślubu?
Choć wydaje się, że wystarczy wola pary, aby wziąć ślub to jest kilka przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Zobaczcie w galerii poniżej, kto i kiedy nie dostanie ślubu:
To daje związek małżeński
W momencie, w którym w świetle polskiego prawa para staje się oficjalnie małżeństwem, powstanie między nimi wspólność majątkowa. Oczywiście poza przypadkami, gdy przed ślubem zdecydują się na spisanie intercyzy.
Wypowiedzenie słów przysięgi małżeńskiej umownie rozpoczyna wspólne życie pary jako mąż i żona i przynosi wiele korzyści. Wśród nich, choć nie najważniejsze, znajdą się również profity natury prawnej, podatkowej i finansowej.
Majątkiem wspólnym małżeństwa jest:
wynagrodzenia za pracę i wszelkie inne dochody z działalności zarobkowej,
dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków,
środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych,
kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w ZUS.
W małżeństwie nadal każdy z małżonków zachowuje prawo do majątku osobistego, czyli: przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed ślubem, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.
Ślub poza urzędem
Ślub cywilny to małżeństwo, które zawieramy przed urzędnikiem państwowym. To związek cywilny sankcjonowany prawem związek dwóch osób legalizujący ich wspólne życie, wiążąc je emocjonalnie i ekonomicznie. Taki ślub możemy wziąć w urzędzie lub w dowolnym wyznaczonym przez nas miejscu, wiąże się to jednak z dodatkową opłatą. Koszt takiego ślubu to 1000 złotych.
