Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz kasy na studia? Weź kredyt!

Daria Jankiewicz, Echo Dnia
fot. sxc.hu
Miesięcznie możesz otrzymywać od 400 do 600 złotych wsparcia. I tak nawet przez 6 lat.

Kredyty studenckie funkcjonują już od 1998 roku. Do tej pory skorzystało z nich prawie 320 tysięcy osób, a obecnie pobiera go co szósty student. W ubiegłym roku ubiegało się o kredyt aż 23,5 tysiąca żaków. To aż o 44 % więcej niż w ubiegłym roku. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że preferencyjne kredyty studenckie są coraz bardziej popularne.

Dla kogo?

Kredyt studencki można wziąć zaraz na początku studiów, jak i w trakcie ich trwania. Bez znaczenia jest tryb nauki - dzienny czy zaoczny.

Kredyty studenckie przeznaczone są głównie dla osób, których bez pomocy finansowej państwa nie byłoby stać na ukończenie studiów. Głównym kryterium przyznawania kredytów jest więc wysokość dochodu netto na członka rodziny. Co roku kwota ta jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci zobowiązani są do dostarczanie odpowiednich dokumentów, które potwierdziłyby możliwość spłaty przez nich zaciągniętego kredytu. Potrzebne jest więc znalezienie odpowiednich poręczycieli. W przypadku studentów, w których rodzinie dochód na osobę nie przekracza 600 złotych, istnieje możliwość skorzystania z poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Przy dochodach od 600 do 1000 złotych na osobę, poręczenie wyniesie 70 procent wysokości pożyczki.

Zalety kredytu studenckiego

Największą zaletą kredytów studenckich jest ich niskie oprocentowanie. Wynosi ono obecnie 1,9 procent. Odsetki naliczane są dopiero po dwóch latach od skończenia studiów, a czas spłaty kredytu jest dwukrotnie dłuższy niż okres jego pobierania.

Od tego roku akademickiego warunki wzięcia kredytu zmieniły się jeszcze bardziej na korzyść studenta. Kiedy rozpoczniecie już spłacać pożyczkę, wysokość raty nie będzie mogła przewyższać 20 procent waszego dochodu, a w przypadku utraty pracy, okres spłacania kredytu może zostać przesunięty nawet o kolejny rok. Jeśli kredytobiorca znajdzie się w 5 proc. najlepszych studentów, bank umorzy mu 20 procent kredytu.

W wyjątkowych przypadkach bank może umorzyć całkowicie zaciągniętą pożyczkę. Do sytuacji takich należy m.in. szczególnie trudna sytuacja życiowa lub utrata zdolności do wykonywania pracy.

Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy student z jakiegokolwiek powodu przerwie naukę. Wtedy kredyt należy zacząć spłacać od razu po zakończeniu nauki.

Ile wynosi kredyt?

Maksymalna kwota kredytu, jaką student może otrzymać od banku, to 36 tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak wypłacane jednorazowo, ale co miesiąc - zaczynając od października. Miesięcznie studenci otrzymują od 400 do 600 złotych - w zależności od tego, o jaką kwotę się ubiegali. Wypłata zawieszana jest na okres wakacji. Pieniądze można pobierać maksymalnie przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich 4 lata.

Źródło: Kredyty studenckie wciąż pożądane
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska