Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pasuje ci termin kolędy? Przełóż ją wysyłając maila lub smsa

(Lau.)
Duszpasterstwo akademickie i ks. Krzysztof Buchholz od lat kolędują w akademikach
Duszpasterstwo akademickie i ks. Krzysztof Buchholz od lat kolędują w akademikach archiwum/tytus żmijewski
W kopercie "dla księdza" najczęściej można znaleźć banknoty od 10 do 50 złotych. Setki zdarzają się wyjątkowo. Trwa okres duszpasterskich odwiedzin.

Jak kolęda w tym roku? Może kilka rodzin więcej nie przyjęło, ale ludzie pracują do późna, czasem proszą o przełożenie, bo cała rodzina choruje na grypę - opowiada ksiądz Wojciech Murawski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej.

Przeczytaj także:Koperta dla księdza. A ile w środku?

Na stronie internetowej parafii jest informacja, że wizytę duszpasterską można przełożyć mailem, dzwoniąc, a nawet esemesując.

- W informatycznych nowinkach przodują przeważnie duże parafie miejskie prowadzone przez zakonników, ale najważniejsze jest to, że ktoś chce przyjąć kolędę. Kiedy pracowałem w Toruniu bywało, że w bloku cała klatka nie przyjmowała i chodziło się tam, gdzie ludzie uprzedzali lub prosili o wizytę.

Kolędujący ksiądz rozpoczyna spotkanie od zerknięcia do parafialnej kartoteki, w której wynotowane są dane dotyczące sakramentów. - Jeśli nie ma zastrzeżeń do życia duchowego, to czasami możemy porozmawiać nawet o sporcie - uśmiecha się proboszcz ze Złejwsi Wielkiej. - Czasem ktoś porusza drażliwe tematy dotyczące np. Kościoła i zdarzało mi się już gorąco dyskutować podczas kolędy.

Ksiądz Sylwester Warzyński, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Bydgoszczy podkreśla, że w kolędowaniu najważniejsze jest spotkanie. - Spotkanie duszpasterza z parafianami, którzy tworzą konkretną wspólnotę parafialną. To nie kwestia kartotek, takich czy innych danych, kopert, itd... To przede wszystkim spotkanie, wspólna modlitwa oraz refleksja nad tym, jak wygląda moje chrześcijańskie życie, jaki jest mój udział w życiu parafii, którą także stanowię. To okazja, by wzajemnie się w siebie wsłuchać - mówi ks. Sylwester Warzyński.

Na młodzieżową formę kolędowania w bydgoskich akademikach postawiło Duszpasterstwo Akademickie "Martyria".

- Kiedy ksiądz jest piętro wyżej, my muzyką i tańcem zachęcamy studentów do spotkania kolędowego - opowiada Dorota Kiedrowska z "Martyrii". - Postawiliśmy na konwencję karnawału brazylijskiego; tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro. W ramach akcji "Smakuj życie" rozdajemy także torebki z herbatą. Przy herbacie zawsze możemy porozmawiać o życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska