Spotkanie otworzył dyrektor IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak, podkreślając wyjątkowy charakter, zarówno postaci ks. Jerzego Popiełuszki, jak i samego filmu, który powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.

- Moim zdaniem, błogosławiony kapłan pozostaje ważny także dla współczesnego odbiorcy ze względu na ponadczasowe wartości, które głosił - przyznał Szymaniak. - Zło należy zwyciężać dobrem, nie wolno nie walczyć, nie wolno nie wątpić w wolność i prawdę, i w swoim życiu trzeba się kierować wartościami. Dzisiaj chcemy o tym rozmawiać, chcemy rozmawiać z młodymi osobami, które testament ks. Jerzego Popiełuszki poprzez realizację filmu niosą ku nowemu pokoleniu - dodał.
Po projekcji odbyła się dyskusja z reżyserami i producentem filmu, a także z ks. Krzysztofem Buchholzem oraz specjalistą od historii Kościoła z Delegatury IPN w Bydgoszczy, Mateuszem Szłapką.
Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się refleksjami na temat przesłania ks. Popiełuszki - nie tylko w kontekście męczeńskiej śmierci, lecz przede wszystkim życia, które przyniosło nadzieję milionom Polaków w czasach reżimu komunistycznego.

Film „Popiełuszko. Testament wolności” w nowatorski sposób przypomina, że fundamentem kapłańskiej posługi bł. ks. Jerzego pozostaje zwyciężanie zła dobrem, a jego nauczanie pozostaje aktualne nawet kilkadziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach z roku 1984.
