https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie takie drogie święta jak się spodziewałeś. Żywność znowu tanieje

Zbigniew Biskupski AIP
Mikołaj Suchan
Żywność już nie drożeje, a jej ceny nawet obniżyły się w marcu o 0,5 proc. w stosunku do lutego. Dlatego inflacja wyraźnie wyhamowała swój impet. I choć w skali 12. miesięcy – marzec 2016 do marca br. - wskaźnik inflacji wyniósł 2 proc., to marcowe ceny w sumie były o 0,1 proc. niższe od lutowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,1 proc. - w tym towarów – o 0,2 proc., przy wzroście cen usług – o 0,1 proc., poinformował dziś we wtorek 11 kwietnia Główny Urząd Statsytyczny (GUS).

Jak podał GUS, w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,5 proc.) oraz w zakresie transportu (o 0,9 proc.). Podwyższyły zaś ten wskaźnik wyższe ceny odzieży i obuwia.

Tańsze warzywa, ryż i masło a droższa mąka i mięso

Ceny żywności w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,5 proc., wobec wzrostu o 1,1 proc. w lutym br. Najbardziej potaniały warzywa (o 5,4 proc.) i ryż (o 1,0 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za masło (o 0,2 proc.) oraz ryby i owoce morza (o 0,1 proc.). Ceny cukru oraz makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W marcu br. wzrosły ceny mąki (o 0,6 proc.) oraz mięsa (przeciętnie o 0,4 proc., w tym mięsa drobiowego – o 3,0 proc., wołowego – o 0,7 proc., wędlin – o 0,1 proc., przy spadku cen mięsa wieprzowego – o 0,8 proc.).
Więcej niż w lutym br. konsumenci płacili za owoce (o 0,3 proc.) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,2 proc., w tym za jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne – o 1,0 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w lutym br. cenach serów i twarogów oraz spadku cen mleka – o 0,4 proc. i jaj – o 0,1 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również pieczywo i tłuszcze roślinne (po 0,2 proc.).
Napoje bezalkoholowe podrożały w marcu br. przeciętnie o 0,3 proc. Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za kawę (o 0,6 proc.), herbatę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,4 proc.), a także soki owocowe i warzywne (o 0,1 proc.). Mniej niż w lutym br. płacono natomiast za wody mineralne lub źródlane (o 0,3 proc.).
Wyroby tytoniowe podrożały w marcu br. o 0,4 proc.. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2,0 proc. i 1,3 proc. wyższym niż w lutym br.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem były niższe niż w poprzednim miesiącu br. o 0,1 proc.
Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,3 proc.).
Ceny nośników energii były niższe niż w lutym br. (przeciętnie o 0,3 proc., w tym gazu – o 1,5 proc., opału oraz energii cieplnej – po 0,1 proc.).
Droższe niż w lutym br. były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,3 proc.), a także artykuły włókiennicze (o 0,1 proc.). Ceny środków czyszczących i konserwujących pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w lutym br. płacono natomiast za urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2 proc.).

W marcu br. opłaty związane ze zdrowiem wzrosły o 0,3 proc.. Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,6 proc.) i lekarskie (o 0,4 proc.). W porównaniu z poprzednim miesiącem podrożały wyroby farmaceutyczne, urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz usługi szpitalne (po 0,3 proc.). Potaniały natomiast usługi sanatoryjne (o 2,6 proc.).
Ceny w zakresie transportu były niższe niż w lutym br. o 0,9 proc.
Po obserwowanych od grudnia 2016 r. wzrostach, w marcu br. obniżyły się ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,3 proc., w tym oleju napędowego – o 1,7 proc., benzyny oraz gazu ciekłego – po 1,2 proc.).
Spośród innych towarów i usług, w marcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,4 proc.).

Inflacja roczna to 2 procent

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,0 proc. (w tym towarów – o 2,0 proc. i usług – o 1,9 proc.) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wzrosty opłat związanych z transportem (o 9,4 proc.), wyższe ceny żywności (o 3,4 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 1,2 proc.). Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,5 proc.), a także opłat związanych z łącznością (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,32 p. proc. i 0,07 p. proc.

Obejrzyj wideo:

Brexit na pewno zachwieje polskim eksportem? Dlaczego, wyjaśnia ekspert

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
emerytka
Hura !!! Emerytom którzy dostali po 1,90 zł podwyżki wystarczy na 2 jajka ... a może i na 3 plasterki szynki.
Nie to co "naszym" panom - dostali po trzy tysiące plus premia, a z pewnością i tak będzie im za mało . No bo jak tu żyć za 30 tysięcy miesięcznie - tylko .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

NOWE
Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska