Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko półeczka

wspolczesna.pl
fot. internet
Starym parapetom - najczęściej z lastryko lub z cementu - można nadać zupełnie nowy wygląd.

Obłożenie parapetu płytkami ceramicznymi to rozwiązanie tanie i praktyczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w łazienkach i kuchniach, ale coraz częściej także w salonach. Jeżeli mamy zamiar nadać nowy wygląd parapetom w całym domu, dobrze byłoby wykorzystać różne rodzaje i kolory płytek, dopasowując je do stylu, przeznaczenia i wyposażenia konkretnego wnętrza.

Zaprawa to podstawa

Niewielkie nierówności parapetu, do 5 mm, można wyrównać zaprawą, którą będziemy przyklejać płytki. Większe - należy zniwelować zaprawą wyrównującą. Zanim zaczniemy układać płytki, musimy upewnić się, że podłoże jest nie tylko równe, ale czyste, oczyszczone ze starych farb, pyłu i kurzu. Dodatkowo, dobrze jest zagruntować je emulsją, np Atlas Uni-Grunt lub podobną. Zwiększa ona przyczepność zaprawy do powierzchni, a także reguluje proces chłonności podłoża.
Do przyklejania płytek nadaje się dowolna zaprawa klejowa, o dobrej plastyczności oraz przyczepnością. Ważne, że jest łatwa i wygodna w użyciu. Jeżeli wybierzemy płytki o dużej nasiąkliwości - na przykład marmurowe - musimy użyć kleju specjalistycznego, przeznaczonego do tego rodzaju materiału.

Parapety wyłożone płytkami można wykończyć profilowanymi listwami albo wykorzystać specjalne płytki brzegowe z ukształtowaną krawędzią. Nadają się do tego celu także płytki przeznaczone na schody (stopnice), które mają wyprofilowane noski - świetne na obrzeża parapetu.

Wypełniamy spoiny

Gdy zaprawa zwiąże, następnego dnia lub po 4 godzinach (w zależności od rodzaju kleju), parapet spoinujemy. Zaprawę wprowadza się głęboko i szczelnie do spoiny za pomocą pacy lub szpachelki gumowej. Następnie wyciera się całą powierzchnię lekko wilgotną gąbką, czyszcząc wstępnie styki i usuwając nadmiar fugi ze spoin. Styki parapetu ze ścianą najlepiej wypełnić gotową do kupienia masą akrylową, którą - w przeciwieństwie do silikonów - możemy pomalować farbą. Natomiast styki z ościeżnicą okna uszczelniamy silikonem. Reagując z wilgocią z powietrza, stworzy on trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę uszczelniającą. Jest też odporny na działanie grzybów i pleśni.

Nakładamy nakładkę

Inny sposób na odnowienie starego parapetu to specjalna nakładka, którą wystarczy kupić i zamontować. Dostępna jest w sklepach w różnych kolorach. Parapety nakładkowe robi się z mączki drzewnej połączonej z PVC. Są stabilne, wytrzymałe, odporne na zadrapania i uderzenia oraz na działanie chemicznych środków czystości, łatwo je też myć i konserwować.

Parapet nakładkowy przeznaczony jest do montażu na starych parapetach betonowych i lastrykowych. Montuje się go za pomocą specjalnego kleju montażowego. Nakładka, wraz z istniejącym parapetem, tworzy spójną całość i nadaje mu nowy estetyczny wygląd. Można nią zakryć pojedynczy parapet lub dwa czy trzy sąsiadujące ze sobą, tworząc w ten sposób jedną całość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska