Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiesz co robić w weekend bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy co w internecie przygotowały grudziądzkie instytucje kultury

(DD)
Łukasz Ciemiński z grudziądzkiego muzeum poprowadził gawędę etnologiczną z główką czerwonej kapusty. Dlaczego? Sprawdźcie sami na facebookowym profilu placówki
Łukasz Ciemiński z grudziądzkiego muzeum poprowadził gawędę etnologiczną z główką czerwonej kapusty. Dlaczego? Sprawdźcie sami na facebookowym profilu placówki Facebook Muzeum w Grudziądzu
W dobie epidemii jesteśmy uziemieni w domach, a teatry, kina, galerie i muzea pozamykano na cztery spusty. Ale nie oznacza to, że musimy tracić czas na głupie filmiki w internecie. Ciekawe propozycje mają instytucje kultury z Grudziądza!

Wspominamy wiosnę teatralną

W sobotę miał się rozpocząć festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna - największe teatralne wydarzenie w naszym mieście. Z wiadomej przyczyny festiwal się nie rozpocznie. Ale dla osób spragnionych teatralnych wrażeń, ciekawą ofertę przygotowało Centrum Kultury Teatr.

- Może powspominamy festiwalowe wydarzenia z poprzednich lat? Zapraszam na spotkania z aktorami, którzy gościli podczas kolejnych edycji festiwalu na deskach grudziądzkiego teatru. Są to naprawdę świetne nazwiska, są to niezwykłe osobowości, z którymi udało się nam porozmawiać na bardzo różne tematy, nie tylko teatralne - zapowiada Beata Kastner, rzeczniczka CK Teatr i autorka programu „Qltura” emitowanego w grudziądzkiej kablówce.

Na facebookowym profilu Centrum Kultury Teatr w piątek opublikowano rozmowę z Małgorzatą Królikowską-Ostrowską i Arturem Barcisiem o spektaklu „Old Love”, który w Grudziądzu wystawili w 2015 roku. Kolejne rozmowy z wybitnymi aktorami goszczącymi w Grudziądzu, publikowane mają być od poniedziałku do piątku, w samo południe.

W najbliższych dniach w internecie zamieszczone zostaną spektakle grudziądzkiego reżysera Zbigniewa Kulwickiego: spektakl dla dzieci „Karczma diabła”, a nieco później dla dorosłych widowisko „Nie kochać w taką noc” z piosenkami z lat 20. i 30.

Wirtualne zwiedzanie w muzeum

Także grudziądzkie muzeum zaprasza na wirtualne zwiedzanie. Na stronie internetowej tej instytucji link warto zajrzeć do działu „zabytek miesiąca”, gdzie szczegółowo opisanych jest kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów placówki. Dla przykładu: zabytkiem marca jest polska odznaka pamiątkowa Armii Generała Hallera, prezentowana na czasowej wystawie „Powrót Grudziądza do Macierzy”. Z rozbudowanego opisu dowiedzieć się możemy, że jednym z kawalerów tej odznaki był... Benito Mussolini.

Obejrzeć możemy także zabytki z poprzednich miesięcy, a były nimi m.in. obrazy, narzędzia, banknoty, pocztówki...

Na portalu znajdziemy także dział „muzeum wirtualne” link. Tutaj obejrzeć możemy zdjęcia i skany kilkudziesięciu eksponatów z różnych działów muzeum. Szczególnie gorąco polecamy „wystawę” około 70 przedmiotów zdigitalizowanych przestrzennie, w bardzo dobrej jakości, dzięki czemu z bliska i każdej strony obejrzeć możemy naprawdę piękne przedmioty, np. bransoletę z epoki żelaza.

Grudziądzcy muzealnicy regularnie uzupełniają też swój profil na Facebooku. Przygotowują wpisy, a nawet transmisje na żywo.

Łukasz Ciemiński poprowadził już gawędę etnologiczną z... główką czerwonej kapusty. Dlaczego? Sprawdźcie sami na facebookowym profilu placówki:

Na muzealnym Facebooku jest całkiem sporo ciekawostek związanych z lokalną historią, sztuką, archeologią.

Kolejne zamieszczane będą według harmonogramu tematycznego:

★ poniedziałki - Ze sztuką na Ty! O sztuce słów kilka,

★ wtorki - Wygrzebane z ziemi. Archeociekawostki,

★ środy - Zdarzyło się kiedyś. O historii Grudziądza i regionu,

★ czwartki - Raz na ludowo! Etnograficzna gawęda,

★ piątki - Żyć, aby tworzyć! Tworzyć, aby żyć! Prezentacja ciekawych form działań plastycznych.

Nowe publikacje planowane są codziennie na godziny przedpołudniowe. Zaglądajcie więc tutaj

Głośne czytanie na kanale biblioteki

Do internetowych odwiedzin zachęca także Biblioteka Miejska w Grudziądzu. Na jej profilu facebookowym zamieszczono np. reprodukcje obrazów autorstwa Henryka Sternickiego, którą otwarto, ale nie jej możemy obejrzeć w filii biblioteki nr 13.

Bibliotekarze podpowiadają także skąd można bezpłatnie „ściągnąć” najróżniejsze książki w formie elektronicznej. Na każdy piątek obiecują publikację recenzji. Zapowiadają też, że regularnie będą nagrywać i udostępniać w sieci czytanie dzieciom online, warsztaty prac plastycznych, a także popularne programy biblioteki dla najmłodszych i starszych dzieci.

Więcej znajdziecie tutaj i tutaj

Odwołane zostały też obchody Grudziądzkiego Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty.
Wydarzenie organizowano z okazji rocznicy wygłoszenia przez wybitnego astronoma i ekonomistę słynnego „Traktatu o monecie”, co miało miejsce w Grudziądzu 21 marca 1522 roku.

- Ale pamiętamy o Koperniku w tych dniach. Zachęcamy do odwiedzania naszego profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy informacje o ciekawych materiałach dotyczących astronomii - mówi Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Warto więc zajrzeć na Facebooka PiOA w Grudziądzu: tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska