Tak wyglądała Noc Muzeów 2025 w Grudziądzu
Tegoroczna akcja w grudziądzkim muzeum nawiązywała do historii oraz tradycji ziemi chełmińskiej.
Otwarto wystawę "Kultura ludowa ziemi chełmińskiej". To ekspozycja przygotowana w 65. rocznicę śmierci ks. dr. Władysława Łęgi, patrona muzeum w Grudziądzu. Był on autorem pierwszego opracowania monograficznego poświęconego etnografii ziemi chełmińskiej.
"Zaprezentowane na wystawie zabytki w możliwie szerokim kontekście, próbują odpowiedzieć na pytanie o własne oblicze kultury ludowej ziemi chełmińskiej" - o ekspozycji piszą muzealnicy.
W nawiązaniu do tej wystawy, w muzeum "Flis" trwały warsztaty wypieków związanych z ziemią chełmińską.
Koncert dała Kapela Chełmińska.
Jak co roku, Noc Muzeów otworzył wernisaż wystawy prac dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu. Ekspozycję "DyploMY" można oglądać w Spichrzu 17.
Chętni - zarówno dorośli, jak i dzieci - mogli spróbować swoich sił w malowaniu kafli gipsowych
Trwały też warsztaty "Zdrowym być" z grami i zabawami dla dzieci oraz profilaktyką dla dorosłych.
Z kolei wyłącznie dla osób dorosłych przeznaczona była prelekcja "Uprzejme panie i niebezpieczni dżentelmeni prostytucja i oszustwa matrymonialne w przedwojennym Grudziądzu", przygotowana przez Patryka Krygiera.
W kawiarence Muzeum Handlu Wiślanego można było obejrzeć i kupić "kulinarne rękodzieło" oraz wypieki uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.
Akcję "Noc Muzeów" muzealnicy muszą odespać i z tego powodu w niedzielę, 18 maja muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
Jak wyglądała Noc Muzeów w Grudziądzu zobaczcie na zdjęciach w galerii:
Dzieje się w Grudziądzu
