Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Wieloryb. Co to za gra? [OSTRZEŻENIE]

S
Do akcji wkraczają policja, prokuratura i minister edukacji narodowej, wszystko po to, aby ostrzec dzieci i ich rodziców przed niebezpieczną grą, której ostatnim etapem jest zawsze próba samobójcza podejmowana przez gracz.
Do akcji wkraczają policja, prokuratura i minister edukacji narodowej, wszystko po to, aby ostrzec dzieci i ich rodziców przed niebezpieczną grą, której ostatnim etapem jest zawsze próba samobójcza podejmowana przez gracz. Marzena Bugała
Niebieski Wieloryb. Do akcji wkraczają policja, prokuratura i minister edukacji narodowej, wszystko po to, aby ostrzec dzieci i ich rodziców przed niebezpieczną grą, której ostatnim etapem jest zawsze próba samobójcza podejmowana przez gracz.

„Niebieski wieloryb” dopłynął już do Polski

„Niebieski wieloryb” dopłynął już do Polski. Sytuacja wydaje się poważna, wprawdzie nie tak jak u naszych wschodnich sąsiadów, ale w szkołach wiedzą już o niebezpieczeństwie czyhającym na młodzież w internecie. W każdym razie Prokuratura Krajowa chce, aby minister edukacji wystąpiła do kuratorów oświaty, by ci podjęli działania prewencyjne w związku z grą, która doprowadza do samookaleczeń młodych ludzi. Śledczy mają powody do niepokoju i podstawy, aby jak najszybciej przestrzec dzieci i ich rodziców.

– W związku z nim wystosowaliśmy list do MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji, w którym zwróciliśmy się o pomoc w podjęciu stosownych działań na rzecz zablokowania stron internetowych, na których znajduje się gra internetowa stanowiąca potencjalne zagrożenie dla małoletnich – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Podała także, że w poniedziałek szkoły otrzymają list, w którym MEN prosi o uwrażliwienie rodziców na kwestię związaną z bezpieczeństwem w sieci oraz korzystaniem z gier komputerowych i wideo stanowiących potencjalne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dzieci. MEN w liście apeluje do rodziców, żeby zwracali uwagę na to, w co grają ich dzieci. MEN podaje też numery telefonów, pod którymi rodzice mogą otrzymać pomoc. – Dodatkowo minister Anna Zalewska powołuje zespół, którego zadaniem będą działania profilaktyczne w zakresie cyberbezpieczeństwa małoletnich uczniów. Kwestie bezpieczeństwa w korzystaniu z zasobów internetu są dla nas niezwykle istotne - dodała Ostrowska.

W Polsce są już pierwsze ofiary niebezpiecznej gry, która w Rosji zbiera prawdziwe żniwo.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, skierował do dyrektorów, nauczycieli i opiekunów dzieci list. Zwraca w nim uwagę na niebezpieczną grę internetową i apeluje o wnikliwą obserwację dzieci.

"Niebieski wieloryb" w woj. lubelskim. Kuratorium i prokuratura ostrzegają i informują o dotychczasowych przypadkach.

List rzecznika
(fragmenty)

Dzisiejsze dzieci chowają się przed dorosłymi w sieci, a opiekunom coraz trudniej jest je tam odnaleźć, bo to one są tam bardziej u siebie, niż my potrafimy to zrozumieć. Zwykle to nie do końca jest element naszego dorosłego świata. Dlatego tak trudno nam dzisiaj uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, uczyć, jak się zachować w trudnych sytuacjach, chronić przed kłamstwem i manipulacją. (...)
Ucho Prezesa 9 za darmo [YouTube, Online]
Media podają, że do Polski dotarła już pewna internetowa rozrywka, opatrzona niewinną nazwą zabawa, żerująca na ufności jej uczestników. Powoduje ona, że wykonują oni zadania, których celem jest krzywdzenie samych siebie. Coraz trudniejsze wyzwania przekazywane za pośrednictwem tajemniczego przewodnika rzekomo prowadzą dzieci poprzez samookaleczenia aż do kulminacji - samobójstwa. Według doniesień, w Rosji, z której gra rzekomo rozprzestrzenia się po Europie, doprowadziło to do śmierci wielu dzieci. Sytuacja jest o tyle trudna, że dzisiejsze dzieci nie mają zaufania do dorosłych, a w internecie szukając poczucia przynależności są aktywne w różnego rodzaju społecznościach. Często, nie mając wsparcia w rodzinie, w sieci poszukują przygód, ekscytacji i emocji. Relacje, które tworzą się między dziećmi w internecie są zadziwiająco silne, a wpływ internetowych znajomych powoduje podejmowanie nie zawsze mądrych i przemyślanych decyzji. Anonimowość internetowa daje osobom chcącym manipulować innymi siłę i skuteczność. Wydaje im się przy tym, że są bezkarne, bezpieczne i posiadają władzę.
Apeluję do Państwa o szczególne zwrócenie uwagi na dzieci w swoim otoczeniu. Zainteresujcie się tymi, którzy nadmiernie korzystają z internetu, są klasowymi outsiderami, mają problemy w kontaktach z rówieśnikami lub w domu. Oni są właśnie w grupie podwyższonego ryzyka. Nie pozwólmy, aby stała im się krzywda, bądźmy blisko nich dając im poczucie, że są dla nas ważni, że nam na nich zależy, że jesteśmy ich przyjaciółmi, nauczycielami i przewodnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska