Pierwsza stacja będzie już w miejscu zbiórki czyli pod teatrem. Tutaj po uformowaniu się Orszaku ok. godz. 12 scenę "Zwiastowanie" odegra parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z ul. Moniuszki. Następnie Orszak ruszy w trasę gdzie po drodze w różnych miejscach będą odgrywane kolejne sceny przez przedstawicieli grudziądzkich parafii. I tak:
- w okolicy Kauflandu przy ul. Piłsudskiego pierwszy będzie scena muzyczna. Zabrzmią tutaj kolędy i pastorałki w wykonaniu podopiecznych Macieja Gburczyka
- w okolicy USC Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio z ul. Paderewskiego zaprezentuje scenę "Brama Aniołów"
- w okolicy pomnika Piłsudskiego gdzie Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe ze Strzemięcina przygotuje scenę "Walki dobra ze złem"
- na Rynku gdzie gospodarzem będzie Piotr Jezierski, który poprowadzi scenę oddania pokłonu Świętej Rodzinie przygotowaną przez Parafię pw. Św. Św. Piotra i Pawła z Lotniska, a Trzej Królowie złożą dary. Tym razem Świętą Rodzinę zagrają Agnieszka i Rafał Michnowie wraz ze swoją siedmiomiesięczną córeczką Helenką, która będzie Jezuskiem. Rodzina jest z parafii w Mokrem, która również aktywnie włącza się w Orszak.
- Orszak Trzech Króli wpisuje się w uroczystość Objawienia Pańskiego. Przez tę uroczystość Jezus objawia się ludziom na całym świecie. Przychodzi do każdego człowieka z propozycją na życie ziemskie a także na życie po śmierci - wyjaśnia Zbigniew Gański proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio, organizator Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu. I dodaje: - Objawienie potwierdza fakt, że Bóg istnieje i przychodzi do człowieka, służąc mu.
Ksiądz Gański tłumaczy również znaczenie darów jakie złożyli Jezusowi Mędrcy ze Wschodu:
- złoto oznacza godność królewską ( złoto niesie król Europy - Kacper)
- kadzidło oznacza godność kapłańską (kadzidło niesie król Azji - Melchior)
- mirra oznacza proroctwo odnoszące się docierpienia i śmierci Chrystusa (mirrę niesie król Afryki - Baltazar).
Po finałowej scenie na Rynku, na wiernych będzie czekał poczęstunek: gorąca herbata, grochówka oraz szczodraki, czyli tradycyjne, słodkie pieczywo na święto Trzech Króli. Szczodraki były gestem szczodrości i wróżyły szczęście, dobrobyt, zdrowie. Dla grudziądzkiego Orszaku przygotowuje je piekarnia Marka Makowskiego.
Gest solidarności z Ukrainą. Możemy przynieść żywność długoterminową dla walczącej Ukrainy
Co ważne przy scenie "Walki dobra ze złem" w okolicy pomnika Piłsudskiego przy ul. Mickiewicza zostaną ustawione kosze do żywności z długim terminem przydatności. Możemy tam włożyć takie produkty. Dary, które przyniosą uczestnicy Orszaku zostaną przekazane na rzecz potrzebujących na Ukrainie. W tę akcję współtowarzyszącą Orszakowi zaangażował się Bank Żywności.
Warto zapoznać się też z utrudnieniami w ruchu wokół Starówki. Poniżej w artykule szczegóły.
W rolę Trzech Króli na koniach z Ośrodka Jeździeckiego "Rywal" w Grudziądzu wcielą się Marcin Węglerski (Kacper), Mateusz Kocięda (Melchior) i Wiktoria Romanowska (Baltazar). Patronat honorowy objął Biskup Diecezji Toruńskiej, Prezydent Grudziądza i Wójt Gminy Grudziądz. Orszak Trzech Króli, który zostanie zorganizowany dziewiąty raz w Grudziądzu, będą zabezpieczały służby medyczne i porządkowe oraz strażacy z OSP z terenu gminy Grudziądz.
