Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niektóre zadłużone firmy też mogą być zwolnione ze składek!

(TIK)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com
Które? Firmy, które miały zaległości na koniec grudnia 2019 r. poniżej 12 miesięcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek. Chodzi np. o sytuacje, kiedy firma nie regulowała należności przez 3 lub 6 miesięcy. O pomoc mogą także się ubiegać firmy, które wprawdzie miały na 31 grudnia 2019 r. zadłużenie za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy, ale rozłożyły dług na raty, podpisując z Zakładem odpowiednią umowę.

Ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które na koniec 2019 r. miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy i nie miały podpisanej z ZUS umowy ratalnej.

- Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek, stanowi pomoc publiczną. Tym samym pomoc może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji, ale dopiero później napotkał trudności z powodu epidemii COVID-19 . Z pomocy może skorzystać przedsiębiorca, który wprawdzie miał na 31 grudnia 2019 r. zadłużenie za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie długu na raty – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ubiegających się o świadczenie postojowe nie ma znaczenia stan rozliczeń z tytułu składek.

Zwolnienie ze składek

Przypomnijmy, "tarcza antykryzysowa" z początkiem kwietnia dała części firm prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. Chodzi o małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, a także przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie z przychodem do kwoty 15 681 zł. Ze zwolnienia mogą także skorzystać duchowni.

- Dzięki wprowadzonym zmianom w tarczy 2.0. więcej osób i firm będzie miało prawo do zwolnienia ze składek. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne. A przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych. A w przypadku spółdzielni socjalnych nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń – tłumaczy Krystyna Michałek.

- Co ważne za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych zwolnieniu będą podlegać składki od najniższej podstawy ich wymiaru – dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska