https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy wezmą lewe L-4, żeby majówka była dłuższa. Lepiej nie ryzykować...

Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane/Conperio
W tym roku kalendarz układa się bardzo korzystnie dla pracowników planujących urlop w maju – na początku miesiąca, biorąc 2 dni wolnego, można wydłużyć sobie weekend aż do 9-ciu dni. Jak co roku, znajdą się także i tacy, którzy w tym terminie postanowią udać się na „lewe” zwolnienie chorobowe.

Mikołaj Zając z firmy konsultingowej Conperio przekonuje, że praktyka nadużywania zwolnień chorobowych jest niezgodna z obowiązującymi przepisami: - Zwolnienie chorobowe to czas, który powinniśmy poświęcić na jak najszybszy powrót do zdrowia.

Dłuższa majówka? Niezgodna z prawem

Niestety, wielu pracowników bezpodstawnie stara się o zwolnienia chorobowe tylko po to, by wydłużyć sobie czas wolny od pracy. Ten problem regularnie powraca w okresie majówki. Trzeba powiedzieć otwarcie, że takie działanie jest niezgodnie z prawem i wiąże się z konkretnymi konsekwencjami.

Polecamy także: Lewe zwolnienia. Polacy najczęściej chorują na przełomie roku. Gorączka świąteczna?

Dane Conperio wskazują, że liczba zwolnień chorobowych w okresie majówkowym jest o około 20% wyższa niż w pozostałych miesiącach wiosennych. Wśród nich dominują zwolnienia krótkoterminowe (do 3-4 dni), zazwyczaj ze wskazaniem „2” (chory może chodzić). Liczba osób przebywających w firmach na zwolnieniu chorobowym w tym okresie wzrasta o około 30%, co w istotny sposób destabilizuje funkcjonowanie przedsiębiorstw. Kontrole przeprowadzane w okresie majówki na przestrzeni ostatnich lat wykazywały szereg naruszeń.

Firmy tracą pieniądze

Wiele firm nie przewiduje przerwy w pracy podczas majówki. Część fabryk i miejsc, których funkcjonowanie jest konieczne przez cały rok, nie może zapewnić pracownikom w tym czasie wolnego: - Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że są przedsiębiorstwa, w których pracuje się 365 dni w roku. Zarządzający tego typu miejscami powinni zapewnić możliwie elastyczny grafik w czasie świątecznym, inaczej oszustwa chorobowe, a przynajmniej ich próby, się nie skończą – mówi Mikołaj Zając.

Prezes Conperio przekonuje, że stworzenie systemu pracy uwzględniającego potrzeby pracowników leży w interesie tak pracodawców, jak i samych zatrudnionych: – Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest zaufanie i poczucie sprawiedliwości. Firmy zaś tracą realne pieniądze na niezgodnej z prawem absencji chorobowej. Wszystkie strony powinny być zainteresowane rozwiązaniem tego problemu – dodaje Mikołaj Zając.

Polecamy także: Zwolnień lekarskich nie będą wystawiać już tylko lekarze. Zacznie się kombinowanie?

Flash INFO, odcinek 12 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nick
Tak właściwie, żeby mieć dziewięć dni wolnego, trzeba wziąć trzy (a nie dwa) dni urlopu, z czego dwa jeszcze w kwietniu, a jeden w maju (a nie dwa na początku miesiąca), no ale kto by tam sprawdzał kalendarz.
A
Alfred
2019-04-26T13:41:27 02:00, Alicja:

Ja tam majówkę już zimą planowałam więc od razu wzięłam kilka dni urlopu żeby uczciwie spędzić ten czas z rodziną. Mamy rezerwację w hotelu Grand Lubicz w Ustce który ma aż pięć gwiazdek, więc zapowiada się super wypoczynek :D w końcu udam się na jakiś masaż relaksacyjny na mój obolały kręgosłup, no nie mogę się doczekać.

Cipkę wymasują?

A
Alicja
Ja tam majówkę już zimą planowałam więc od razu wzięłam kilka dni urlopu żeby uczciwie spędzić ten czas z rodziną. Mamy rezerwację w hotelu Grand Lubicz w Ustce który ma aż pięć gwiazdek, więc zapowiada się super wypoczynek :D w końcu udam się na jakiś masaż relaksacyjny na mój obolały kręgosłup, no nie mogę się doczekać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska