https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy. Olaf Scholz krytykuje rewizjonizm historii Polski i Niemiec. „Nie chciałbym, by jacyś ludzie szperali w książkach historycznych”

Adam Kielar
Opracowanie:
Olaf Scholz podziękował Donaldowi Tuskowi.
Olaf Scholz podziękował Donaldowi Tuskowi. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się w czwartek w Poczdamie do kwestii polsko-niemieckiej granicy. Zwracając się do obecnego tam także Donalda Tuska, dziękował dawnemu kanclerzowi Willy Brandtowi, za „układy jakie wynegocjował”, które umożliwiły „raz na zawsze” ustalenie przebiegu granicy Polski oraz Niemiec. Skrytykował też „szperanie w książkach historycznych” mające na celu ewentualne rewizje granic.

– Chciałbym powiedzieć, jak wielkie znaczenie mają układy które wynegocjował Willy Brandt, że raz na zawsze ustalona jest granica Niemiec i Polski po setkach lat naszej historii – mówił szef niemieckiego rządu, kierując swoje słowa do lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Fragment wypowiedzi Scholza pojawił się w mediach społecznościowych.

Scholz wygłosił przemówienie na cześć narodu ukraińskiego, który otrzymał w czwartek w Poczdamie nagrodę M100 Media Award. Wyróżnienie odebrał w imieniu mieszkańców Ukrainy Wołodymyr Kliczko. Donald Tusk także wygłosił laudację w Poczdamie.

Skrytykował też osoby, które chcą dokonywać „rewizjonistycznej zmiany granic”.

– Nie chciałbym, by jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, by wprowadzić tu jakieś rewizjonistyczne zmiany granic – mówił kanclerz, podkreślając, że „musi to być jasne”.

Nagroda M100 Media Award dla narodu ukraińskiego

W czwartek w naród ukraiński został uhonorowany nagrodą M100 Media Award.

Jak uzasadniano, Ukraińcy „z heroiczną odwagą i niezłomną wolą od miesięcy bronią się przed brutalną inwazją Rosji”.

– Żaden naród na świecie nie pokazał w ostatnich miesiącach wartości wolności i jej kruchej wrażliwości z taką pasją jak Ukraina. Kraj ten toczy heroiczną walkę o swoje wartości: niepodległość i wolność – uznała rada nagrody, której przewodniczy burmistrz Poczdamu Mike Schubert.

Nagroda M100 Media Award jest wręczana podczas międzynarodowej konferencji medialnej od 2005 roku. Wśród wyróżnionych są m.in. Lord Norman Foster, Bernard Kouchner, Bob Geldof, Ingrid Betancourt, Hans-Dietrich Genscher, Kurt Westergaard, Witalij Kliczko, Nicola Sturgeon i Aleksiej Nawalny.

Wyróżnienie jest inicjatywą Potsdam Media International e.V., która jest finansowana głównie przez miasto Poczdam.

Źródła: i.pl, PAP

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
kanclerz Stolc z tuskiem zaPOwiedzieli nowy "Drang nach Osten"
C
Czarek
Tak, pochylaj się i płacz nad narodem ukraińskim, szkopie, patrz na swoją robotę. Gdybyście nie patrzyli wyłącznie, egoistycznie na szwabski interes ,czyli tani ,ruski gaz, to być może tej wojny by w ogóle nie było. Ukraińcy płacą teraz życiem za waszą niemiecką chciwość...

idź precz!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska