Jest to nowy projekt i przebiega pod patronatem Fundacji Aktywizacja oddział w Bydgoszczy, która pomaga osobom niepełnosprawnym ze wszystkimi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.
Gminna Biblioteka Publiczna jest jednym z wielu e-Centrów, które powstały w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich w całej Polsce.
- Każdy z uczestników projektu jest po ustaleniu wstępnych indywidualnych planów działania - informuje Aleksandra Czerwińska, trener samodzielności. - Większość osób już wie, co chciałaby robić docelowo.
Projekt obejmuje trzy ścieżki wsparcia - pierwsza to wsparcie miękkie, czyli tworzenie indywidualnego planu działania, warsztaty umiejętności społecznych, konsultacje z prawnikiem, grupa wsparcia oraz indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.
- Druga część to szkolenia zawodowe wewnętrzne, dzięki którym beneficjenci nabywają nowe kwalifikacje, na przykład w obsłudze komputera, kasy fiskalnej, podstaw księgowości oraz zewnętrzne dla osób, które chcę skorzystać ze specjalistycznych kursów zawodowych - dodaje Czerwińska. - Te osoby mają zapał do pracy i chęci. Ja ani fundacja nie możemy ich do niczego zmuszać. Ostatnia część to zatrudnienie, w ramach którego uczestnicy będą mogli odbyć dwutygodniową praktyczną naukę zawodu lub trzymiesięczny staż rehabilitacyjny.
- Łączę beneficjentów z fundacją. Pomagam im w wypełnianiu formularzy i zawiadamiam o terminach spotkań, a fundacja też konsultuje się ze mną. I wszystko spinam - informuje koordynatorka. - Co ważne, w projekt zaangażowane są również rodziny osób niepełnosprawnych i przejdą szkolenia.
Projekt potrwa do połowy przyszłego roku.