https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lodołamacze 2025. Instytucje i firmy wrażliwe społecznie mogą zgłaszać się do konkursu

Marcin Kozłowski
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się oficjalna inauguracja regionalnego etapu konkursu Lodołamacze 2025.
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się oficjalna inauguracja regionalnego etapu konkursu Lodołamacze 2025. Marcin Kozłowski
"Człowiek wrażliwy społecznie zmienia świat na lepsze" - to hasło tegorocznej, 20. już edycji konkursu Lodołamacze. Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zachęcają wszystkich pracodawców do udziału.

Konkurs Lodołamacze skierowany jest do instytucji i firm, które stwarzając wyjątkowe warunki pracy zatrudniają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Pracodawcy łamiący bariery ograniczające dostęp do rynku pracy od 2006 roku otrzymują statuetki.

- Piękna, nazwa Lodołamacze jest adekwatna do celu tego konkursu. Cieszymy się, że możemy wspierać to bardzo potrzebne społeczne działanie. Konkurs wyłania pracodawców, którzy wspierają i zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Ponoszą oni nie tylko koszty, by likwidować bariery, ale wykazują się niezwykłą empatią. W Polsce odsetek osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w zakładach wynosi 35 proc. Wskaźnik dla Unii Europejskiej wynosi natomiast ponad 50 proc. Wciąż mamy zatem wiele do poprawy i przestrzeń do działania - powiedział Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski podczas oficjalnej inauguracji regionalnego etapu konkursu Lodołamacze, która odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy.

Wicewojewoda Piotr Hemmerling zapewnił, że K-PUW z wielką satysfakcją wspiera konkurs Lodołamacze.
Wicewojewoda Piotr Hemmerling zapewnił, że K-PUW z wielką satysfakcją wspiera konkurs Lodołamacze.
Marcin Kozłowski

W 2025 roku konkurs odbędzie się w dziewięciu kategoriach:

  • Pracodawca Wrażliwy Społecznie - mikro i małe przedsiębiorstwa

  • Pracodawca Wrażliwy Społecznie - średnie przedsiębiorstwo

  • Pracodawca Wrażliwy Społecznie - duże przedsiębiorstwo

  • Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa

  • Lider Przyszłości: Młode Firmy na Rzecz Społecznej Wrażliwości

  • Instytucja Wspierająca Osoby z Niepełnosprawnościami

  • Pracodawca Odpowiedzialny Społecznie - Zrównoważony Rozwój (CSR/ESG)

  • Przyjazna Przestrzeń/Dostępność Cyfrowa

  • Dziennikarz Bez Barier

Przyznane zostaną ponadto dwie nagrody specjalne:

  • Super Lodołamacz - dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu, który wyróżnia się w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych

  • Lodołamacz Specjalny - dla osoby, która dokonała wybitnych osiągnięć w promowaniu integracji zawodowej osób niepełnosprawnych.

- Celem konkursu jest promocja dobrych praktyk, pokazanie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i osiągających przy okazji sukces w biznesie. Chcemy pokazać również miejsca bez barier, w których takie osoby mogą swobodnie funkcjonować na rynku zawodowym na równych prawach. Co bardzo cieszy przez 20 lat przybywało uczestników konkursu - w 2006 roku było ich 201, a przed rokiem już 450 przedsiębiorstw. Liczymy, że teraz będzie ich jeszcze więcej - powiedziała Magdalena Słonecka-Kuich, Dyrektor Generalna Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Najpierw laureaci zostaną wyłonieni w czterech regionach kraju. Województwie kujawsko-pomorskie jest w grupie z województwami pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Z kolei 16 października na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej gali poznamy Lodołamaczy 2025.

Zgłoszenia do 20. edycji konkursu będą przyjmowane do 15 sierpnia przez formularz, który znajduje się na stronie www.lodolamacze.info.pl.

- Od wielu lat wspieramy inicjatywę organizacji pracodawców i dofinansowujemy konkurs. Przez 20 lat dokładnie poznaliśmy pracę wielu zakładów, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. W 2024 roku wsparcie z systemu PFRON w naszym województwie otrzymało ponad 20 tysięcy takich pracowników. To aż o kilkanaście procent więcej w porównaniu z rokiem 2022. Wynik ten nie jest jeszcze jednak w pełni satysfakcjonujący. Chcemy wyrównywać proporcje aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami z pełnosprawnymi - zapewniała Aleksandra Gierej, Dyrektor Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy.

Do udziału w konkursie zachęcał Piotr Holka, prezes Holkap Sp. z o.o., laureat Lodołamaczy i Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Polskiej Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

- Od ponad 20 lat zatrudniam osoby niepełnosprawne. Naprawdę warto się angażować w taką aktywizację. Uzbrojenie i automatyzacja stanowisk pracy na pewno coraz więcej kosztują. Obecna technologia pozwala jednak wyeliminować wiele barier podczas organizowania miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Ich umiejętności są równie wysokie jak pełnosprawnych, to wartościowi pracownicy, na których warto stawiać. Zachęcam zatem wszystkich pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych i startu w tym wybitnym konkursie. Statuetka "Lodołamacza" ma ogromną wartość, to jest topowe wyróżnienie - powiedział.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska