Odzyskana posiadłość w Szczawnicy
Przed wojną właścicielem Szczawnicy był Adam Stadnicki, pradziadek Heleny Mańkowskiej, dziś Heleny Lubomirskiej-Lanckorońskiej. Po wojnie jego dobra zostały mu odebrane. W 2005 roku rodzina Heleny Mańkowskiej odzyskała 30 hektarów i 180 budynków w Szczawnicy. Dziś prowadzą tu sanatorium oraz hotele. Helena Lubomirska-Lanckorońska jest współwłaścicielką Uzdrowiska Szczawnica.
- Mój ojciec postanowił zainwestować w rozwój Szczawnicy, a my, jego dzieci, podjęliśmy się realizacji tego projektu. Pierwszy przyjechał mój brat Krzysztof, potem dołączył Nicolas. Odnowili plac Dietla i Café Helenka. Wtedy do nich dołączyłam i zrewitalizowaliśmy Modrzewie Park Hotel. Kiedy zobaczyłam malutkie, siedmiotysięczne miasteczko, przepięknie położone wśród gór i pełne serdecznych ludzi, poczułam się jak w domu - zdradziła w rozmowie z Vivą księżna Helena Lubomirska-Lanckorońska.
W Szczawnicy rodzina księżnej Heleny Lubomirskiej-Lanckorońskiej działa już od 10 lat. Jan i Helena poznali się 9 lat temu w Krakowie na ślubie kuzyna. Pobrali się w 2020 roku. Mają córeczkę Elisabeth.
Rodziny Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego i jego małżonki są spokrewnione od pokoleń. Księże prywatnie jest nie tylko mężem, ale i wujem (piątego stopnia) księżnej.
- Rezydencja w Szczawnicy to w zasadzie nasz drugi dom - zdradził w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Księżna Helena Lubomirska-Lanckorońska znana jest w okolicy ze swojej miłości do zwierząt. To pod jej opiekę trafiają stare już koniec oraz porzucone psy.
Na terenie posiadłości w Szczawnicy jest też stadnina.
- Od najmłodszych lat jeździliśmy konno. Zdarzało mi się nawet do 10 godzin tygodniowo spędzać na przejażdżkach po okolicy - opowiadał książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Zobaczcie, jak wygląda posiadłość Heleny i Jana Lubomirskich-Lanckorońskich w Szczawnicy:
Majątek Lubomirskich w Polsce i Europie
Rodzinne włości Lubomirskich obejmowały:
- od Gdowa i Szczyrzyca,
- przez Lubomierz,
- Nowy Wiśnicz,
- Bochnię,
- Wieliczkę,
- Łańcut,
- Baranów Sandomierski,
- Puławy,
- Rzeszów,
- Równe,
- Tarnów,
- Jarosław,
- Przeworsk,
- Janowiec nad Wisłą.
Były też posiadłości:
- w Warszawie (np. Mokotów, Ujazdów, Czerniaków),
- w Krakowie (Wola Justowska, Kamienica Pod Baranami),
- w Rzeszowie (zamek),
- w Sandomierzu
- we Lwowie,
- w Dreźnie,
- w Wiedniu,
- w Paryżu.
Do dziś zamek w Nowym Wiśniczu należy do Zjednoczenia Rodowego Lubomirskich. W ostatnich latach niezwykle głośno jest o posiadłości nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach (w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim). W 2020 roku została ona udostępniona częściowo turystom.
Gdzie na co dzień mieszkają Jan Lubomirski-Lanckoroński i księżna Helena Lubomirska-Lanckorońska?
Małżonkowie zdradzili w Vivie, że w 2022 roku 8 miesięcy spędzili w Lubniewicach. To ich rodzinne gniazdo. Posiadłość w Szczawnicy nazywają swoim drugim domem. Mają też dom w Warszawie oraz w Londynie.
Co to znaczy być księciem i księżną w XXI wieku według Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego?
- To oczywiście ma swoje pozytywne cechy, ale też i negatywne, związane chociażby z oceną zewnętrzną. Fajnie jest przebywać w przepięknych, zamkowych wnętrzach oraz bywać na niezwykłych balach. Spoczywa na nas też odpowiedzialność. Dlatego działamy społecznie. Nie tylko tytuł zdobi człowieka. To człowiek powinien zdobić ten tytuł - tłumaczył w TVP 2 książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.
