Sejm przegłosował Ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która chronić kupujących domy i mieszkania przed nieuczciwymi deweloperami.
Gdy deweloper zbankrutuje, oddzadzą nam pieniądze
W nowych przepisach jest m.in. mowa o objęciu inwestycji ubezpieczeniem lub gwarancją bankową. Gdyby deweloper zbankrutował lub nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji, bank lub ubezpieczyciel zwróci klientowi wszystkie wpłacone na inwestycję pieniądze.
Czytaj też: Kupujesz dom lub mieszkanie? Podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera
Wprowadza wymóg stosowania przez deweloperów rachunku powierniczego. Mogliby oni zaproponować klientom rachunek zamknięty lub otwarty. W pierwszym przypadku ich wpłaty byłyby nie do ruszenia do czasu zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania. Deweloper musiałby sfinansować budowę samodzielnie lub za pomocą kredytu. W przypadku rachunku otwartego bank wypłacałby deweloperowi gromadzone na nim pieniądze klientów w miarę postępu robót. Bank musiałby kontrolować każdy z etapów przedsięwzięcia.
Więcej o regionalnym rynku nieruchomości znajdziecie na stronie www.regiodom.pl!
Nieuczciwi deweloperzy np. nie płacą firmom budowlanym
- To przełomowa ustawa, gdyż rośnie liczba zadłużonych deweloperów - komentuje Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów od 30 czerwca 2007 roku (koniec boomu budowlanego) do 30 czerwca 2011 roku, liczba zadłużonych deweloperów notowanych w KRD wzrosła o 356 proc. Nieuczciwi deweloperzy nie płacą na czas przede wszystkim firmom budowlanym (34,5 proc.) oraz sprzedawcom materiałów budowlanych (15,6 proc.).
Czytaj też: Kupujesz mieszkanie w budowie? Nie daj się nabrać (wzór umowy przedwstępnej)
