MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony w gminie Radziejowie w trakcie prac polowych. Zdjęcia

OPRAC.: GM
Ze względów bezpieczeństwa, na miejsce wezwano saperów z Inowrocławia
Ze względów bezpieczeństwa, na miejsce wezwano saperów z Inowrocławia KPP Radziejów
W trakcie prac polowych w gminie Radziejów, lokalni rolnicy natknęli się na niebezpieczne znalezisko - niewybuch z czasów II wojny światowej. Szybka reakcja i odpowiednie procedury pozwoliły na bezpieczne usunięcie przedmiotu. Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w przypadku znalezienia podobnych obiektów.

Podczas rutynowych prac polowych, mieszkaniec gminy Radziejów dokonał niepokojącego odkrycia. W ziemi ukryta była łuska, która na pierwszy rzut oka przypominała pocisk. Zgłoszenie trafiło do miejscowej policji, która niezwłocznie zareagowała, wysyłając na miejsce specjalistyczną grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Jak informuje aspirant sztabowy Marcin Krasucki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie eksperci z radziejowskiej jednostki szybko potwierdzili, że znalezisko to pocisk przeciwpancerny kaliber 105 mm, pochodzący z okresu II wojny światowej.

Ze względów bezpieczeństwa, na miejsce wezwano saperów z Inowrocławia, którzy profesjonalnie zajęli się usunięciem niebezpiecznego niewybuchu. Dzięki sprawnej koordynacji i doświadczeniu służb, operacja zakończyła się sukcesem, nie narażając na niebezpieczeństwo mieszkańców okolicy.

Młodszy aspirant Krystian Mrówczyński, reprezentujący radziejowską grupę minersko-pirotechniczną, podkreśla znaczenie świadomości i ostrożności w przypadku natrafienia na podobne znaleziska.

W żadnym wypadku nie należy dotykać, przenosić, ani próbować rozbrajać znalezionych niewybuchów - ostrzega Mrówczyński. W takich sytuacjach konieczne jest jak najszybsze powiadomienie policji, która zadba o bezpieczne zabezpieczenie terenu i neutralizację zagrożenia.

Odkrycia takie jak w Radziejowie nie są rzadkością, zwłaszcza w regionach, które były areną działań wojennych. Policja regularnie apeluje o zachowanie ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że odpowiedzialne zachowanie może uchronić nas i naszych bliskich przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Jak zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

  • znaleziska takiego nie wolno pod żadnym pozorem przenosić jak też dotykać,

  • zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci,

  • jeśli jesteśmy sami i znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć by nikt w nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć,

  • powiadomić policję - nr 112

  • pamiętajmy, bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niewybuch z II wojny światowej znaleziony w gminie Radziejowie w trakcie prac polowych. Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska