Niezłożenie PIT-a w terminie. Co się stanie, jeśli nie złoży...

  Niezłożenie PIT-a w terminie. Co się stanie, jeśli nie złoży się PIT-a w terminie? Jakie grożą za to kary?

  kat

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  kara za niezłożenie PIT-a w terminie

  Kary za niezłożenie PIT-a w terminie można uniknąć. Sprawdź jak! ©Paweł Relikowski

  Jeśli ktoś nie złożył PIT-a na czas, czyli do 30 kwietnia, będzie musiał liczyć się z karami. Co grozi za niezłożenie PIT-a w terminie? Czy jest sposób, żeby uniknąć tych kar? Sprawdziliśmy, co na to urząd skarbowy.
  kara za niezłożenie PIT-a w terminie

  Kary za niezłożenie PIT-a w terminie można uniknąć. Sprawdź jak! ©Paweł Relikowski

  Niezłożenie PIT-a w terminie


  Sprawa kar za niezłożenie PIT-a w terminie dotyczy tych wszystkich osób, które nie zdążyły lub po prostu zapomniały złożyć deklarację podatkową do 30 kwietnia. I chociaż termin ten jest niezmienny od lat, co roku wiele osób znajduje się w takiej sytuacji.

  Kwestia kar za niezłożenie PIT-a w terminie zaniepokoiła naszego Czytelnika.
  - Są jakieś sankcje wobec podatnika jeśli ten nie złoży zeznania w terminie? Np. jeśli przebywa poza granicami kraju i zupełnie zapomni o tym obowiązku - pyta nasz Czytelnik.


  Zobacz także: Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o "zbrodnię VAT-owską". Mieli wyłudzić ponad 80 mln zł

  źródło: CBŚP/x-news


  Kary za niezłożenie PIT-a w terminie


  O odpowiedź na pytanie Czytelnika poprosiliśmy w urzędzie skarbowym. Co na ten temat mówią urzędnicy? Jakie kary przewidują przepisy?

  - Za złożenie zeznania podatkowego po terminie podatnikowi grozi kara pieniężna od 210 do 4 200 złotych - informuje Marek Kryś, naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy.

  Przeczytaj także: Wyłudzali VAT na grube miliony. Na ślad oszustwa trafiła kujawsko-pomorska KAS

  Jak uniknąć kary za niezłożenie PIT-a w terminie


  Jak się okazuje, przypadki osób, które nie złożyły PIT-a w terminie wcale nie są odosobnione. - W poprzednich latach sytuacje złożenia zeznania podatkowego po ustawowym terminie miały miejsce - przyznaje Marek Kryś.

  Czy można w jakiś sposób uniknąć kary, nakładanej za niezłożenie PIT-a w terminie?

  - Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W związku z tym, w niektórych sytuacjach odstępowano od ukarania, np. ze względu na „Czynny żal” podatnika lub znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu - tłumaczy naczelnik.

  Czym jest wspomniany „czynny żal"? To zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, jakim jest m.in. niezłożenie deklaracji w terminie lub niezapłacenie podatku na czas. Sama zapłata podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę nie zwalnia sprawcy od odpowiedzialności. Jednak, by skorzystać z czynnego żalu, musi uregulować zaległości.

  „Czynny żal” najlepiej złożyć na piśmie i przesłać do urzędu skarbowego listem poleconym lub złożyć osobiście w okienku. Możliwie jest także wyrażenie go ustnie do protokołu.

  Ta informacja powinna ucieszyć wszystkich, którzy nie złożyli PIT-a w terminie. Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji, najlepiej niezwłocznie skontaktujcie się ze swoim urzędem skarbowym, w celu wyjaśnienia tej sytuacji. Dzięki temu być może uda się Wam uniknąć kary.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo