MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła akcja edukacyjna dla dzieci z całego świata. Zainicjował ją Polak, a wspiera papież Franciszek

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź, na czym polega ogólnoświatowa inicjatywa „Programuj z Papieżem”.
Sprawdź, na czym polega ogólnoświatowa inicjatywa „Programuj z Papieżem”. materiały prasowe
Trudno nam wyobrazić sobie, by nauka programowania była tak powszechna, jak nauka pisania czy czytania. A jednak taki jest cel projektu edukacyjnego „Programowanie = Nasz Drugi Język” zainicjowanego przez polskiego przedsiębiorcę. Jednym z jego elementów jest ogólnoświatowa inicjatywa „Code with Pope” („Programuj z papieżem”), który ma na celu umożliwienie dzieciom z różnych zakątków świata zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do kształtowania swojej cyfrowej przyszłości.

Spis treści

Programuj z papieżem – nauka programowania dla wszystkich dzieci

Miron Mironiuk to polski przedsiębiorca technologiczny i założyciel firmy Cosmose AI, a od niedawna także twórca programu edukacyjnego „Programowanie = Nasz Drugi Język”. W ramach tej inicjatywy uczniowie ze szkół podstawowych w Polsce uczą się programowania. Obecnie odbywa się pilotaż akcji w trzech gminach: Zduńska Wola, Syców i Chełm. Cel to zwiększenie poziomu nauczania programowania w szkołach podstawowych – tak, by wykorzystać olbrzymi potencjał Polaków i uczynić programowanie umiejętnością równie powszechną, jak czytanie i pisanie.

Twórca tej inicjatywy, widząc jej powodzenie, postanowił rozszerzyć ją także na inne kraje, inaugurując cykl akcji „Code with...”. W pierwszą z nich zaangażował się papież Franciszek, który spotkał się z Mironem Mironiukiem w Watykanie.

Inicjatywa „Code with Pope” promuje powszechny dostęp do edukacji programowania poprzez bezpłatną platformę edukacyjną online dla uczniów w wieku 11-15 lat w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Stanowi ona globalną ekspansję programu „Programowanie = Nasz Drugi Język”, który został uruchomiony przez Mirona Mironiuka i przedstawicieli polskiego rządu oraz samorządów we wrześniu 2023 roku. Od niespełna dwóch miesięcy pilotaż programu pomaga w rozwijaniu nowych kompetencji wśród tysięcy dzieci w kraju, a w kolejce do kolejnej edycji zapisały się już setki gmin i szkół.

– W tym projekcie nauczysz się podstaw programowania w Pythonie na kursie zaprojektowanym przez Codeforia. Zaczniesz od nauki o zmiennych, pętlach i instrukcjach warunkowych. Następnie przejdziesz do bardziej zaawansowanych koncepcji, takich jak funkcje i obiekty – czytamy na stronie projektu „Programuj z papieżem”.

Polacy uzdolnieni w zakresie programowania

Polska odnotowuje znaczący rozwój w dziedzinie technologii, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji, a takie firmy jak Google Brain, Cosmose AI i Open AI (10 z pierwszych 50 pracowników Open AI to Polacy) odgrywają tu znaczącą rolę. Ponadto Polacy przodują w dziedzinie talentów technologicznych, wielokrotnie zajmując wysokie miejsca w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej.

– Dla dzieci to ogromna szansa, aby w przyszłości móc z powodzeniem konkurować na rynku, dzięki wielu nowym i lepiej rozwiniętym kompetencjom. Dodatkowo jestem dumny z mojego pochodzenia, dlatego pragnę, aby cały świat zobaczył, jak nowoczesnym i rozwijającym się krajem jest Polska. – komentuje Miron Mironiuk – Polacy od zawsze kierowali się zasadami solidarności, pomagając tym, którzy tej pomocy w danej chwili najbardziej potrzebują. Od wielu lat akcje humanitarne pomagają budować szkoły i studnie w krajach rozwijających się. Dzisiaj my chcemy podzielić się wersją programu, który może pomóc wyrównywać szanse dzieci pochodzących z wykluczonych regionów.

Kościół Katolicki wspiera rozwój kompetencji przyszłości

Miron Mironiuk dostrzegł potencjał, jaki daje projektowi zasięg Kościoła Katolickiego na świecie – dzięki temu program może dotrzeć do dzieci z regionów i grup o mniejszych perspektywach rozwoju, przekazując im podstawowe umiejętności programowania. Luki edukacyjne w krajach, w których większość stanowią katolicy, nadal jest problemem. Takie państwa jak Meksyk i Kolumbia plasują się w dolnej trzeciej części wszystkich gospodarek pod względem umiejętności podstawowych, a Filipiny znajdują się wśród dziesięciu ostatnich krajów, według rankingu PISA 2018.

– Rozpoczynamy globalny projekt „Code with Pope”, którego celem jest wprowadzenie jeszcze większej liczby dzieci do świata programowania i zniwelowanie widocznych dysproporcji w edukacji – a te szybko nasilają się na całym świecie – zaznaczył polski przedsiębiorca.

Podkreślił też, dlaczego tak ważna jest nauka programowania.

– Umiejętność programowania to klucz do jaśniejszej przyszłości dla następnego pokolenia. Powinniśmy zadbać o większą świadomość dzieci w zakresie zagrożeń związanych z manipulacją opartą na sztucznej inteligencji oraz fake newsach – a umiejętności programistyczne odgrywają tu istotną rolę. Jednak na całym świecie, w tym w krajach o licznej społeczności katolickiej, utrzymują się luki w zakresie fundamentalnych kompetencji. Dlatego zachęcam rodziców i opiekunów na całym świecie, aby namówili swoje dzieci do „Programowania z papieżem”, aby dać im możliwość decydowania o sobie w erze cyfrowej – podsumowuje Miron Mironiuk.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykła akcja edukacyjna dla dzieci z całego świata. Zainicjował ją Polak, a wspiera papież Franciszek - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska