https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NIMFA KLESZCZA: Czarna kropka na skórze źródłem PATOGENÓW. Jak wygląda? Nimfy kleszczy przenoszą boreliozę i zapalenie opon mózgowych

TK
Nimfy kleszczy - tak może zakończyć się spacer po lesie
Nimfy kleszczy - tak może zakończyć się spacer po lesie www.facebook.com/FundacjaPomocyBorelioza
Nimfa kleszcza - wygląda jak czarna kropka na skórze zrobiona długopisem. Trudno ją zauważyć, gdyż jest wielkości ziarenka maku. Trzeba zachować ostrożność, szczególnie, gdy słoneczna pogoda sprzyja spacerom, a nimfy kleszczy zasiedlają łąki i krzaki. Co to jest? Nimfa kleszcza, czyli przejściowa forma tego groźnego pajęczaka, jest trudno do zauważenia - łudząco przypomina pieprzyki, czy brud. Nimfy kleszcza są jednak tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki - są źródłem patogenów, przenoszą również boreliozę, zapalenie opon mózgowych oraz inne choroby.

Nimfa kleszcza - jak wygląda?

Nimfa kleszcza to postać przejściowa między larwą, a dorosłym osobnikiem i jest trudna do wykrycia. Wielkość nimfy to około 1,5 milimetra. Cechuje ją brązowo-czarny kolor. Do osiągnięcia dorosłego stadium, musi nasycić się krwią, co zajmuje około tygodnia, o ile znajdzie żywiciela.

Polecamy: Jak odstraszyć kleszcza? Rośliny, które odstraszają kleszcze

Nimfę kleszcza spotkamy najczęściej na źdźbłach trawy, dlatego trzeba uważać podczas spacerów po zielonych terenach. Nimfa poluje jak dorosły kleszcz - gdy trafi na człowieka, wbija się w ciało. Larwy i nimfy usuwa się tak samo jak dorosłe kleszcze.

Nimfy kleszcza - apel na Facebooku

Na Facebooku pojawił się apel, aby uważać na nimfy kleszcza, gdyż są tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki. Na profilu Fundacji Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlska pojawiło się zdjęcie obrazujące jak może zakończyć się chwila odpoczynku na pniu w lesie.

Nimfa kleszcza - jak usunąć?

W związku z przenoszonymi chorobami przez nimfy kleszcza, ważne jest to, by jak najszybciej się ich pozbyć. Usuwa się je tak samo, jak dorosłe osobniki - najlepiej pęsetą.

Jak ochronić się przed kleszczem

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istnieje szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, jednak na boreliozę takiej szczepioni nie ma. Przed wycieczką do lasu warto zadbać o odpowiednie ubranie: długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy oraz pełne buty.

Zobacz koniecznie: Jak usunąć kleszcza? Poradnik

  • Na rynku są dostępne równie preperaty odstraszające kleszcze.
  • Po spacerze po terenach zielonych trzeba pamiętać o obejrzeniu całego ciała.
  • Kleszcze lubią miejsca dobrze ukrwione - często wybierają zgięcia podkolanowe, pachy, pachwiny, głowę i szyję.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuba
Kleszczy może było mniej do lat 80tych; mniej zarażonych boreliozą ale były. Kilka mnie dopadło już wtedy. Warto pamiętać ze kleszcze żyją praktycznie na całym świecie i np te kt ukąszą Was w Afryce równikowej, przenoszą jeszcze bardziej hardcorowe choroby niż borelioza.. w Lublinie dr Biadun, którego badania kiedyś wpadły mi w ręce zauważa, ze mamy 2 różne gatunki. Ten z okolic Zalewu jest częściej zainfekowany boreliozą. 3/10 conajmniej zaraza. Inny "badacz" kleszcze, drPanasiuk wspominał w jakimś wywiadzie, ze osoby szukające kleszczy do badań idą np pod dowolny blok, na trawnik obok klatki i po 10 minutach machania specjalną siatką, zbierają w Lublinie 3-4 kleszcze
b
bbh
Wielkie mi odkrycie! Od kilkunastu lat jestem związany z lasem i znam osoby chore na boreliozę. Stąd aż do przesady dbam o ochronę przed kleszczami. Właśnie nimfy spotyka się najczęściej. Dorosłe osobniki częściej na łąkach. Ale nimfy do dorosłych to jakieś 20:1. Intuicyjnie oglądam spodnie co chwilę i zdejmuje je z nogawek - wiedząc, kiedy mogły tam trafić. Praktycznie każdy kontakt z wyższą trawą, łodygami, to ryzyko, że nimfa na nas przejdzie. Ale, hehehe, nimfy wcale nie są najmniejsze... Są jeszcze larwy! Te są niemalże niedostrzegalne, jak najdrobniejszy pyłek kurzu.
R
Rumcajs
Szanowny ćwoku , a miliardy pożytecznych istnień podczas tej operacji , też poszlo z dymem. Dawnie3j też palono na stosie "czarownice" - przyglupie !
K
K.
To nie są larwy kleszcza, to są NIMFY! Samica kleszcza jesienią składa w ziemi ok.3000 jaj, z których pod koniec lutego wylęgają się larwy pod powierzchnią ziemi. Kiedy larwy przechodzą w postać nimfy wydostają się na powierzchnię i wyjątkowo żarłoczne czekają w niższych rejonach lasu i łąk na przechodzącego w pobliżu żywiciela /człowieka, bądź zwierzę/. Nimfa jest formą pośrednią pomiędzy larwą a dorosłą formą kleszcza. Statystycznie co trzecia zakażona jest boreliozą!
B
Bio
Na zdjęciu są larwy kleszcza gdzie Pani na spacerze weszła w gniazdo, kleszcz składa do 5000 jaj z czego szybko wykluwają się żarłoczne larwy które szukają żywiciela, po znalezieniu po tygodniu następuje wylinka i larwa przekształca się w nimfę która tak samo jak larwa jest mega żarłoczna i szuka kolejnego żywiciela aby potem przekształcić się w postać dorosłą imago by następnie móc złożyć jaja, głównie samice żywią się krwią, samce bardzo rzadko i są w kolorze czarnym
T
To po 1
A po 2 nie będę zniżał się do twojego poziomu chamstwa wiesniactwa i prostactwa . tyle.
P
Polska to kraj dla idiotów
A jeśli matka nimfy była nosicielem to vo wtedy pustaku?
P
Podpis
Treść komentarza
D
Daria
Niestety chyba sroki je przepędziły.
G
Gość
dawniej wypalano trawy i kleszczy nie było, teraz to nielegalne, nawet się o nich nie słyszało, sam wychowywałem się na wsi i o kleszczach nikt nie słyszał, nikt się ich nie bał, teraz rządzą ekolodzy, a człowiek boi się wyjść na łąkę, na szczęście moje pokolenie dorastało w kraju bez kleszczy, współczuję dzisiejszym nastolatkom.....
h
halka
bzdura, bzdura, bzdura... zeby przenosić patogeny czy pierwotniaki trzeba je skądś w organizmie mieć... skoro nimfa jest postacią, która NIE NAPILA się jeszcze krwi to skąd niby ma być nosicielem??? ehhh
.
Powstał nowy szczep kleszczy zmutowana nimfa .
g
gloock
U mnie co roku ploną łaki i lasy bo jakiś piroman grasuje w okolicy... a kleszcze są dalej.... Moja pierwsza styczność z tym owadem to ok 1988-1990 r. Koledze się wbił. I raczej nikt się wtedy nie przejmował wypalaniem traw. Raczej jakaś zwierzyna, naturalny wróg kleszczy, wyginął. A nawiasem mówiąc , gdzie te stada wróbli ?
s
stefan
teraz za głupie prawo można podziękować ekoterrorystom
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska