Na kujawsko-pomorskich targowiskach kilogram jabłek kosztuje od 2 do 5 zł za kilogram, podobnie jak przed rokiem. Inne obserwacje mają autorzy raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”. W ciągu ostatniego roku na półce produktów żywnościowych najbardziej zmalały właśnie ceny jabłek ze spadkiem o 79,6% rok do roku w sprzedaży detalicznej, wynika z przywołanego raportu autorstwa UCE Research, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetai.
Ile kosztuje kilogram jabłek w sierpniu 2021?
Ceny jabłek na targowiskach 20 sierpnia 2021 (dane Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego):
- Chełmża - 5 zł/kg
- Koronowo - 5 zł/kg
- Wąbrzeźno - 4 zł/kg
- Chełmno 0 3,50 zł/kg
- Skrwilno - 2 zł/kg
- Golub-Dobrzyń - 3 zł/kg
Na Targowisku Hurtowym Bronisze w piątek notowano ceny do 1 do 3 zł za kg jabłek. Dokładnie rok temu od 1,50 do 3,75 zł/kg, dostępność odmian była znacznie mniejsza o tej porze.
Sytuacja na rynku jabłek
- Mocny spadek cen jabłek nie zaskakuje. Wysoka podaż, a za tym idąca niższa o blisko 48% niż w zeszłym roku cena skupu, umożliwiła sieciom zaproponowanie tak atrakcyjnych ofert. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogórków. W tym roku ich ceny również znacząco spadły już na etapie skupowania - zaznacza Julita Pryzmont, współautorka badania z Hiper-Com Poland.
To powód kłopotów. - Niestety, w tym roku początek sezonu może być dla sadowników trudny – stwierdza Paulina Kopeć ze Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.
- Przyczyn tej sytuacji należy dopatrywać się przede wszystkim w przetrzymywaniu jabłek w chłodniach zamiast sprzedaży towaru na bieżąco. Kumulacja dostępnych jabłek z poprzedniego sezonu i obecnego sezonu (zbiór ok. 4 170 000 ton) sprawi, że ceny jabłek na początku sezonu będą niskie – ocenia. - Tegoroczny sezon pokazuje, jak ważne jest obserwowanie rynku i zainteresowania jabłkami oraz niezwlekanie ze sprzedażą towaru do ostatniej chwili – komentuje Paulina Kopeć.
Bardzo niskie ceny skupu prowadzą do protestu
Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej zapowiedział już protest (25 sierpnia w Kozietułach Nowych), wspólny z Agrounią i innymi rolniczymi organizacjami.
W roku spodziewanych normalnych (nierekordowych) zbiorów jabłek na całym świecie dochodzi tuż przed zasadniczym sezonem skupu jabłek do przerobu do próby trwałego zaniżania ceny zakupu. Najpierw idący w świat komunikat, że została ustalona cena minimalna na poziomie 20 groszy za kilogram, sugerująca innym firmom, żeby nie płacić więcej, a za kilka dni jest to wdrażane do praktyki w postaci planowanego obniżenia ceny i wywarcia tym samym presji na inne przetwórnie, pisze związek.
Prognozowane zbiory jabłek w Polsce
Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec lipca „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2021 r.” wskazuje na to, że zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 4,0 mln t, czyli o 3,3% więcej od produkcji z roku poprzedniego.
Ostateczny wynik będzie znany po zbiorach, które do końca są zależne od przebiegu warunków atmosferycznych w nadchodzących miesiącach okresu wegetacyjnego. „Jakość owoców w bieżącym sezonie jest na ogół zadowalająca”, stwierdza GUS w raporcie.
Większość tych zbiorów to jabłka, których może być ok. 3,6 mln, zatem o 2,8% więcej niż wyniosła produkcja w 2020 roku.
GUS: Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w okresie kwitnienia oraz nawracających anomalii pogodowych takich jak susze, czy grad, zbiory jabłek mogą pozostać na wysokim poziomie dzięki stosowanym w sadach nowoczesnym systemom irygacyjnym, instalacjom przeciwprzymrozkowym czy przeciwgradowym.
Produkcję gruszek w polskich sadach GUS szacuje na ok. 57 tys. t, czyli na poziomie o ok. 1% wyższym od ubiegłorocznego, a zbiory śliwek mogą wynieść ponad 110 tys. t i być wyższe o 10% niż w poprzednim roku.
Źródła: MondayNews, GUS, KPODR, Unia Owocowa, RH Bronisze, Związek Sadowników RP
