MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niższe świadczenia socjalne i wyższe pensum. Tak powinni pracować polscy nauczyciele. Jakie zmiany jeszcze postulowano?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zwiększenie pensum nauczycieli i zmniejszenie środków na fundusz socjalny. Takie propozycje padły podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Zwiększenie pensum nauczycieli i zmniejszenie środków na fundusz socjalny. Takie propozycje padły podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników. GettyImages
Sposób na niedofinansowaną oświatę? Zmniejszenie środków przeznaczonych na świadczenia socjalne dla nauczycieli oraz zwiększenie pensum nauczycieli do 22 godzin przy tablicy. Takie pomysły padały podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników. Zwiększenie subwencji oświatowej ogólnej tak, żeby pokryła ona wzrost wynagrodzeń razem z pochodnymi, to główny postulat skarbników gmin, powiatów i miast.

Spis treści

Zmiany legislacyjne pomogą utrzymać polską edukację?

Pieniędzy przeznaczonych na oświatę każdego roku jest za mało. Podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników, który odbył się 12-13 marca 2024 roku, dyskutowano na temat tego, co można zrobić, by pieniędzy na oświatę nie brakowało. Postulaty, które się pojawiły, są dość śmiałe i na pewno będą przyczyną kolejnych dyskusji na temat pracy nauczycieli.

Zdaniem skarbników jednym z powodów braku środków na edukację jest niewłaściwy sposób dotowania szkół i przedszkoli niepublicznych. Powinno się wprowadzić zmiany legislacyjne, które:

  • uregulują kwestie kontroli szkół niepublicznych w zakresie środków wydatkowanych na uczniów;
  • wprowadzą takie same zasady dotowania szkół publicznych i niepublicznych;
  • zmienią sposób naliczania dotacji dla szkół niepublicznych, tak by nie powodował on wypisywania dzieci ze szkół specjalnych samorządowych.

Jeśli rodzic decyduje się na oddanie dziecka do przedszkola niepublicznego, a nie korzysta z miejsca przygotowanego przez gminę, to musi mieć świadomość, że będzie to miejsce finansował sam – czytamy w Portalu Samorządowym.

Mówiono również o rodzicach, którzy zamiast placówki państwowej, wybierają dla swojego dziecka przedszkole niepubliczne. Zdaniem skarbników takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Ustawodawca powinien wprowadzić zasadę, która uznaje dotowanie przedszkoli niepublicznych tylko wtedy, kiedy nie ma wolnych miejsc w przedszkolach samorządowych.

Należy zwiększyć pensum nauczycielskie

Jak podaje Portal Samorządowy, innym pomysłem, który padł podczas Kongresu Forów Skarbników, było zwiększenie pensum nauczycieli do 22 godzin (pensum nauczycieli przedmiotów w tej chwili w większości przypadków wynosi 18 godzin). Takie zmiany pozwoliłyby zlikwidować problemy kadrowe, bez konieczności opłacania nadgodzin nauczycieli.

Uznano także, że odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nauczycieli powinien być zmniejszony do poziomu obowiązującego inne grupy zawodowe, bo obecne 110 proc. to za dużo.

Zwrócono także uwagę na wypłaty wyrównań nauczycielom, którzy zarobili mniej niż inni w gminie czy powiecie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Postulowano również, by urlop dla poratowania zdrowia był opłacony przez ZUS. Powinno się również przeanalizować wartość pozostałych dodatków wypłacanych nauczycielom.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższe świadczenia socjalne i wyższe pensum. Tak powinni pracować polscy nauczyciele. Jakie zmiany jeszcze postulowano? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska