Zobacz wideo: W restauracji zapłacimy teraz więcej.
Noc Muzeów 2021 w Grudziądzu
W sobotę - 15 maja 2021 r. w godz. 18-2 trwać będzie Noc Muzeów.
Co na ten wieczór przygotowało muzeum w Grudziądzu?
Niestety, z powodu pandemii w salach muzeum nie przygotowano atrakcji, spotkań, warsztatów itp., które tak dobrze pamiętamy z poprzednich Nocy Muzeów. Tak więc bez "fajerwerków", ale jednak w sobotę będzie można zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe grudziądzkiej placówki.
Za to szereg dodatkowych wydarzeń zaplanowano na sobotnią noc na facebookowym profilu Muzeum w Grudziądzu:
- godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków”
- godz. 18.30 – Internetowy Uniwersytet Ludowy
- godz. 19.00 – Noc w Muzeum w militarno-orientalnej odsłonie – prezentacja Mariusza Żebrowskiego
- godz. 19.30 – wirtualne oprowadzanie po stałej wystawie archeologicznej „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”
- godz. 20.00 – prezentacja – zaproszenie do powstającej wystawy „Grudziądz – Rządz na bursztynowym szlaku”: opis badań na cmentarzysku Rządz, pokaz zachowanych zabytków i archiwaliów, a także prezentacja współczesnych badań (2017-2019)
- godz. 20.30 – zaproszenie do wystawy "Dyplom 2021. Malarstwo, rysunek. Prace absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu"
Facebookowy profil Muzeum w Grudziądzu znajdą Państwo TUTAJ
A co będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów 2021 w muzeum Grudziądzu?
Wystawy stałe grudziądzkie muzeum to:
- Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939
- Historia Grudziądza
- Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego(w 2021 roku świętujemy 60-lecie istnienia GWMP)
- Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach
- Grudziądz w okresie wpływów rzymskich
- Biżuteria średniowieczna z Gruczna
- Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu
Aktualne wystawy czasowe grudziądzkiego muzeum to:
- Zamki Pomorza Warmii i Mazur w akwarelach Zbigniewa Szczepanka (Zbigniew Szczepanek to niezaprzeczalny mistrz akwareli – techniki niezwykle urokliwej, choć kapryśnej i trudnej. Do perfekcji opanował operowanie plamą barwną, za pomocą której oddawał atmosferę i charakter budowli obronnych z terenów Rzeczpospolitej, niejednokrotnie odtwarzając ich wygląd z czasów świetności. To malarstwo najwyższej próby, które urzeka, imponuje precyzją warsztatu, ale także dokumentuje i potwierdza wspaniałą przeszłość zaklętą w architekturze.)
- Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków (Dzięki wystawie będzie można zapoznać się z kilkudziesięcioma mapami i planami, pochodzącymi przede wszystkim z Muzeum w Grudziądzu. Po raz pierwszy w historii pokazany zostanie ułamek kolekcji grudziądzkiej, znajdującej się w instytucjach zagranicznych oraz polskich. Poza mapami miejskimi znaczną część wystawy stanowią kartografiki związane z budową i zagospodarowaniem Twierdzy z końca XVIII i XIX wieku. Zamieszczone na wystawie mapy obejmują chronologicznie okres ponad 350 lat, na przestrzeni których miasto zmieniło swój charakter z rolniczego na przemysłowy, czego efektem była niespotykana dotychczas rozbudowa Grudziądza w kierunku południowym i północnym.)
- Nabytki 2020 (Wystawa przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, na które pokazujemy najnowsze zabytki, które wzbogaciły muzealne zbiory.)
- Nadal obowiązują nas różnego rodzaju ograniczenia związane z pandemią. W grudziądzkim Muzeum w każdym obiekcie obowiązuje poruszanie się w maseczce zakrywającej usta i nos, zachowanie dystansu od innych uczestników, dezynfekowanie dłoni; zwiedzanie jest ograniczone limitami osób na salach wystawowych - prosimy o stosowanie się do poleceń pracowników Muzeum - przypomina Marta Bolek-Maszewska z działu promocji grudziądzkiego muzeum.
Tej wystawy muzeum w Grudziądzu nie może otworzyć. Zobacz za...
Polecamy także:
