Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów w Chojnicach, Człuchowie, Tucholi, Raciążu i Adamkowie

Maria Eichler
W ubiegłym roku powodzeniem cieszyła się gra terenowa
W ubiegłym roku powodzeniem cieszyła się gra terenowa Maria Eichler
Wybierz, gdzie spędzisz tę niezwykłą noc!

W sobotę Muzeum Historyczno Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego zaprasza od godz. 18 do 23 na Noc w muzeum. To będzie nie tylko bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych, ale również możliwość udziału w niecodziennych spotkaniach z muzyką i sztuką, ciekawych pokazach oraz grach muzealnych.

W programie od godz. 18-18.35 muzyka przy Bramie - I. koncert inauguracyjny w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany. W programie muzyka klasyczna, fanfarowa. O godz. 19.15-19.50 - muzyka przy Bramie II. Koncert muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany. O godz. 20.30 - 21.15 - muzyka przy Bramie III. Koncert pt. I to jest właśnie puzon w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Toruński Kwartet Puzonowy. W programie muzyka klasyczna, jazzowa i rozrywkowa.

W tym samym czasie w muzeum można zwiedzać wystawę Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory muzeum w Chojnicach po konserwacji Na wystawie poświęconej dziejom regionu, prezentującej najcenniejsze zabytki muzeum poddane pracom konserwatorskim po 2000 r. opiekunowie zbiorów komentować będą nową prezentację multimedialną, pokazującą rolę muzeum w ratowaniu zniszczonych zbiorów rozszerzającą treść wystawy o szczegóły warsztatowe konserwatorów zabytków, które pozwoliły przywrócić wartość ekspozycyjną zniszczonym muzealiom.

Będzie można wziąć także udział w cyklu "Podróż za jeden uśmiech". Nowa ekspozycja czasowa pokaże z przymrużeniem oka rzeczywistość społeczną Chojnic w oparciu o fotografie, dokumenty życia społecznego, sztukę i ikony techniki epoki PRL u. Dodatkową atrakcją wystawy będzie możliwość włączenia się do popularnej gry planszowej "Kolejka", wpisującej się w klimat tamtych czasów.

W kontekst czasowy wystawy wpisuje się Automobilklub Chojnicki, który wspólnie z muzeum zaprasza miłośników motoryzacji na pokaz zabytkowych pojazdów w przestrzeni miasta wokół Bramy Człuchowskiej, zachęcając do poznawania ich ciekawej historii oraz szczegółów techniki.
W cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie - Galeria Kurza Stopa muzeum zaprasza na wystawę: Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce. Podczas spotkania z twórcą ludowym Włodzimierzem Ostoja Lniskim o godz. 20 można zapytać o tradycje i tajniki warsztatu kaszubskiego malarstwa na szkle, grafiki ludowej i rzeźby oraz o to, co sądzi ojciec o twórczości syna, też artysty.
O godz. 21.30 do 22.30 w cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie - Brama Człuchowska spotkanie z artystą grafikiem Kazimierzem Lemańczykiem, który będzie oprowadzał po swojej wystawie Konie i z pewnością odpowie na pytanie, czy trudno nauczyć się rysować z natury konia w galopie?
O godz. 22 do 23 można będzie obejrzeć prezentację multimedialną ukazującą skarby kultury polskiej, które niegdyś znajdowały się w zbiorach polskich, a które bezpowrotnie zaginęły wskutek zawieruch dziejowych.

Od godz. 18.40 do 22 terenowy quiz historyczny dla młodych pasjonatów dziejów Chojnic, w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach i uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior.

Od godz. 22 do 23 kuratorskie oprowadzanie po wystawie Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej . To także możliwość rozmowy na temat łowieckiej pasji dra Jana Pawła Łukowicza z Chojnic, będącej przedmiotem ostatnio wydanej publikacji muzeum, z którego kolekcji łowieckiej pochodzi jeden z pucharów na wystawie.
Wstęp bezpłatny. Także możliwość zakupu wydawnictw muzealnych po cenach promocyjnych z pamiątkową pieczęcią muzeum.

Zaprasza także muzeum galeria Janusza Trzebiatowskiego przy ul. Sukienników. Zbiory będzie można oglądać od godz. 19 do 23 - przy blasku świec. W programie także projekcja filmów dokumentalnych o twórczości Trzebiatowskiego.

II wojna światowa to temat przewodni tegorocznej Nocy Muzeów w Człuchowie. Muzeum zaprasza jutro w godzinach 18 - 24. Tego dnia zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne. - Tegorocznej Nocy Muzeów towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji - zapewnia Krzysztofa Monikowska, dyrektorka Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Oprócz możliwości zobaczenia pięciu wystaw stałych i dwóch czasowych, będzie możliwość nocnego zwiedzenia całego Zamku Krzyżackiego. Będą też konkursy i prezentacje. Na miejscu zobaczyć będzie można historyczne umundurowanie oraz wyposażenie żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Odbędzie się także prezentacja historycznych pojazdów wojskowych i broni. O 19.30 rozpocznie się wykład dr. Mariana Frydy pt. "Człuchów w latach 1939-1945". Później także projekcja filmu "Muzeum utracone".
O godz. 21 - Tajemnicze skrzynie, czyli inscenizacja przejęcia zamku w polskie ręce w roku 1945.
Całość zakończy pokaz pirotechniczny "Nocny nalot", prezentujący bombardowanie miasta. Ta część rozpocznie się o godzinie 23. Noc muzeów organizowana jest w Człuchowie już po raz ósmy.

W Tucholi w Muzeum Borów Tucholskich o godz. 19 otwarcie wystawy gobelinów Marii Gostylli-Pachuckiej. Od godz. 19.30 warsztaty dla dzieci połączone z pokazem wyrobu masła i przędzenia wełny, o tej samej porze spotkanie z leśnikami, od godz. 21.30 spektakl muzyczny "Uśmiechy różnych Giocond" w wykonaniu Marty Laaser i Szymona Bruckiego.

W Raciążu od godz. 18 Noc w grodzie - odjazd busa o godz. 17.30 z parkingu przy kościele. W programie zwiedzanie grodu, pokaz walk rycerskich i dawnego rzemiosła, przejście ostępami leśnymi do bazy archeologicznej, poczęstunek i tańce. Będzie się działo także w Adamkowie, od godz. 18 do 21 zwiedzanie Muzeum Ptaka, spacer po ścieżce ornitologicznej i śladami Leona Wyczółkowskiego, słuchanie nocnych odgłosów ptaków, opowieści o Adamkowie.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska