
Normy dźwigania w pracy 2020. Zobacz, ile może dźwigać pracownik!
W przypadku dźwigania ciężarów znaczenie ma również odległość. Jeżeli przekracza ona 25 metrów, to norma dźwigania wynosi 12 kilogramów dla kobiet, a 30 kilogramów dla mężczyzn.

Normy dźwigania w pracy 2020. Zobacz, ile może dźwigać pracownik!
Niekiedy pracownica albo pracownik muszą przenosić ciężary po nierównej nawierzchni, np. skośnej, dźwigać je po schodach, itp. Tutaj odległość nie ma już znaczenia. W takiej sytuacji, gdy kąt nachylenia jest mniejszy niż 30 stopni, natomiast wysokość wynosi ponad 4 metry, to maksymalna masa tych przedmiotów wynosi 12 kilogramów dla kobiet oraz 30 kilogramów dla mężczyzn – niezależnie od tego, czy zatrudnieni wykonują pracę stałą, czy pracę dorywczą.
Jeżeli pracownik dźwiga zbyt ciężkie rzeczy w pracy i zostanie mu to udowodnione, pociągnięty do odpowiedzialności zostanie nie on, lecz jego przełożony. To dlatego, że to szef nie dopilnował przestrzegania norm dźwigania przez swoich pracowników. Tym samym doszło do naruszenia przepisów.
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia kadrze ergonomicznych warunków pracy, a więc takich, które uwzględniają możliwości psychofizyczne poszczególnych pracowników. To znaczy, np. pracownicom w ciąży przełożony powinien zlecać najlżejsze prace do wykonania, a dobrze zbudowanym silnym mężczyznom dawać najcięższe prace, o ile oni sobie poradzą z ich realizacją.
Zaleca się kucnąć z wyprostowanymi plecami i ugiętymi kolanami i wtedy, jak gdyby na prostych plecach, próbować podnieść ciężar. Taka technika podnoszenia ciężaru nie gwarantuje jednak, że pracownik nie będzie odczuwał skutków przeciążenia.
Przełożony musi poinformować każdego pracownika, jakie ryzyko może wiązać się z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków na danym stanowisku pracy, w tym dotyczące dźwigania i przenoszenia ciężkich przedmiotów oraz sposobu wykonywania tych działań.
Zatrudniony nie tyle może, co powinien, odmówić dźwigania ciężarów, o ile przedmioty ważą więcej niż przedstawiają to normy. Jeśli pracodawca odmowę pracownika potraktuje jako uchylanie się od wykonywania obowiązków i np. zapowie, że pracownik otrzyma zwolnienie dyscyplinarne, to on, a nie ten pracownik, łamie prawo. W takiej sytuacji pracownik powinien powiadomić inspekcję pracy.