"Wojna i okupacja w Lubrańcu i okolicy 1939-1945" nie jest kompletnym kompendium wiedzy o Lubrańcu w tym okresie. Autor skupił się jedynie na wybranych, acz ciekawych aspektach jednego z najtragiczniejszych rozdziałów w dziejach miasta i okolicy.
W pierwszej części książki scharakteryzowano położenie miasta i mieszkańców we wrześniu 1939 r. Potem autor skupił się na omówieniu okupacyjnej rzeczywistości w Lubrańcu, gminie Piaski i tej części Kujaw Wschodnich.
Ważnym elementem książki W. Kubiaka jest lista mieszkańców Lubrańca i okolic, którzy stracili życie podczas okupacji. Czytelnik znajdzie tu też biogramy żołnierzy z tego regionu walczących we wrześniu 1939 r. oraz wykaz cywili zmobilizowanych w sierpniu 1939 r. do Wojska Polskiego.
Na uwagę zasługują zamieszczone w książce wspomnienia Adama Credo, który podczas wojny aktywnie działał w organizacji konspiracyjnej. Został aresztowany pod koniec wojny i uwięziony.
Książka Władysława Kubiaka, wzbogacona o ciekawy materiał zdjęciowy, jest kolejną próbą wypełnienia białych plam w naszej wiedzy o okupacyjnej historii regionu. To jedno z nielicznych, dobrze przygotowanych opracowań historycznych nie tylko o Lubrań-cu i okolicy. Jest świadectwem codziennego życia na Kujawach, wcielonych jesienią 1939 roku do hitlerowskiego "Kraju Warty". Tym bardziej, warto ją przeczytać.
Książkę można kupić we włocławskim "Żaku" przy ul. Kościuszki i księgarni w Lubrańcu.