Dotychczas każda legitymacja emeryta lub rencisty miała formę zwykłej, plastikowej karty - czym przypominała prawo jazdy czy też dowód osobisty. Jednak od nowego roku wchodzą przepisy dopuszczające do użytku jej elektroniczną formę. Dlatego też od 1 stycznia 2023 roku emeryci będą mogli używać aplikacji mobilnej mObywatel właśnie do tego, aby uruchomić i pokazywać swoją legitymację emerycką.
W praktyce dla emerytów legitymacja jest znakomitym sposobem na zaoszczędzeniu i to niemałej sumy pieniędzy. Wymienić tu można otrzymywane dzięki niej:
- Zniżki na leki;
- Darmowe leki po 75 roku życia i przy ubezpieczeniu zdrowotnym;
- Odliczenie kosztów zakupu leków przepisanych przez lekarza (jeśli jest to powyżej 100 zł);
- Wsparcie przy finansowaniu rehabilitacji;
- Zniżki w teatrach, kinach oraz muzeach;
- Zniżki w komunikacji miejskiej;
- Zniżki oraz ulgi w placówkach kultury, oraz w uzdrowiskach;
- Zwolnienie z abonamentu RTV - muszą skończyć 75 lat lub być w I grupie inwalidzkiej; lub być weteranami oraz inwalidami wojennymi, lub wojskowymi.
Dodatkowe emerytury dla wszystkich seniorów w 2023 roku. Takie będą zasady wypłat
W 2023 roku seniorów czeka nie tylko wysoka waloryzacja emerytur. Na ich konta wpłynie tradycyjnie trzynasta emerytura oraz "czternastka", co zapowiedziała już szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Na razie nie ma informacji kiedy dokładnie zostaną wypłacone pieniądze. Zapisane to będzie w ustawie, nad którą nadal trwają prace. Maląg zapowiedziała jednak, że najprawdopodobniej będzie ona przygotowana na wzór tegorocznej ustawy.
Na seniorów w 2023 roku czeka też bardzo wysoka waloryzacja świadczeń. Rząd w projekcie budżetu zapisał wzrosty na poziomie 13,8 procent, ale niewykluczone, że podwyżki będą jeszcze większe, głównie przez ciągle wzrastającą inflację. Eksperci przypuszczają, że przyszłoroczna waloryzacja może wynieść nawet 15 procent. Wyliczenia wzrostów emerytur przy wskaźniku na poziomie 13,8 procent prezentujemy w powyższej galerii.
