Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa perspektywa unijna 2014 - 2023. Przez wybory to rok stracony dla dotacji. Dochodzi do manipulacji harmonogramami

agad
pixabay.com
W trzech regionach, m.in. w Kujawsko-Pomorskiem, nie działa program do przygotowania wniosku o unijne dofinansowanie.

Wciąż nie funkcjonuje Generator Wniosków Aplikacyjnych (GWA) dla starających się o pieniądze z nowego rozdania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Test na żywym organizmie i choroby wieku dziecięcego

- Chciałem wziąć udział w ogłoszonym latem konkursie "Kształcenie zawodowe". Jednak, jak złożyć wniosek, skoro nie działa generator? - pyta jeden z naszych przedsiębiorców. - Najpierw dowiedziałem się, że nabór rozpocznie się pod koniec września. Teraz okazuje się, że 28 października. Czy to już ostateczny termin?

 - Od 10 lat doradzam, jak starać się o dotacje i nigdy wcześniej nie spotkałem się z sytuacją, by był ogłoszony konkurs, a nie działało narzędzie do przygotowania aplikacji - dziwi się bydgoski ekspert do spraw funduszy unijnych (prosi, by nie podawać jego nazwiska). - Jestem przekonany, że pierwsze umowy w tym konkursie będą podpisywane dopiero w czerwcu i lipcu 2016 roku, a rozliczanie pieniędzy nastąpi jesienią przy-szłego roku. Prawdopodobnie, gdy już uda się wreszcie złożyć wniosek za pomocą generatora, będzie to test na żywym organizmie. Pojawią się więc choroby wieku dziecięcego, czyli kolejne problemy.

Sprawdziliśmy, generatory nie działają jeszcze w Zachodniopomorskiem i Podkarpackiem.

O powody, dla których nasze województwo wlecze się w ogonie, zapytaliśmy najpierw w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. "Proponujemy kontakt z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który pełni rolę instytucji zarządzającej programem regionalnym, a więc odpowiada za jego realizację" - odpowiedział nam Piotr Popa, rzecznik prasowy MIiR. 

- Prace nad generatorem, przez który prowadzony będzie nabór wniosków o unijne pieniądze, są na ukończeniu - przekonuje Rafał Pietrucień, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Rozwoju Regionalnego. - Wykonawca przygotowujący aplikację nanosi jeszcze nasze uwagi, mające udoskonalić funkcjonalność programu. Nabór w dwóch konkursach z RPO, "Ochrona i rozwój zasobów kultury" i "Kształcenie zawodowe", ruszy 28 października - razem z generatorem. Oba zostały ogłoszone dwa miesiące temu, właśnie po to, by potencjalni beneficjenci mieli możliwość i czas dobrze przygotować projekt. Ponadto trwa nabór wniosków na wsparcie tworzenia lokalnych strategii rozwoju, tutaj aplikacje składa się bez pośrednictwa generatora. 

Marcin Tumanow, ekspert BCC do spraw funduszy UE, jest pełen obaw, co do sprawnej realizacji unijnych konkursów. 

Mniej czasu na wnioski

 - Moje złe przeczucia dotyczą całego kraju - zaznacza Tumanow. - Właściwie nic się nie dzieje, że akurat w województwie kujawsko-pomorskim już ogłoszono konkurs "Kształcenie zawodowe", skoro nabór wniosków rozpocznie się, według oficjalnej informacji, 28 października. Wtedy, przyjmijmy, już będzie funkcjonował generator. Problem jest jednak poważniejszy, bo w całej Polsce dochodzi do manipulacji harmonogramami. Z tego, co kojarzę, również w tym konkursie to nie jest pierwszy wskazany termin. Gorszy przykład? W Warszawie w sierpniu ogłoszono konkurs "E-zdrowie", który we wrześniu został w ogóle skasowany. To wszystko destabilizuje prace beneficjentów przygotowujących się do konkursów. W pełni zgadzam się z opinią, że kontakt z generatorem będzie testem na żywym organizmie i pojawią się kolejne kłopoty. Pamiętajmy też, że im później zacznie działać, tym mniej czasu zostanie na wnioski. Jako Polska mamy gigantyczne spóźnienie w nowej perspektywie unijnej. Konkursy są ogłaszane dopiero w drugiej połowie roku. Moim, ale podkreślam tylko moim, zdaniem to rok stracony dla dotacji, ponieważ samorządy najbardziej skupiły się na kampanii wyborczej.

Dla kogo RPO? 
429 623 387 euro - mają otrzymać firmy do 2023 roku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego m.in. na: 
* dofinansowanie zakupu wyników prac badawczo-rozwojowych oraz ich wdrożenie; 
* wsparcie usług związanych z wspieraniem innowacyjności - szkoleniowych, doradczych, diagnostycznych, studiów podyplomowych; 
* pomoc doradczą i inwestycyjną w przypadku poszukiwania swoich możliwości na rynkach zagranicznych; 
* dofinansowanie obejmie również 2040 nowych biznesów, tzw. start-upy - w zależności od ich biznesowych zainteresowań, wartości projektów oraz specyfiki naszego regionu. 
Więcej szczegółów na http://www.mojregion.eu/index.php/zobacz-ogloszenia 

 

STREFA BIZNESU także na Facebooku. Dołącz do nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska