Zmiany w PROW znalazły się wśród rozwiązań zaproponowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zakładają m.in. zniesienie bezwzględnego zakazu zwiększenia kwoty przyznanej pomocy oraz zmiany celu operacji; zmiany te będą możliwe na warunkach określonych w umowie o przyznaniu pomocy.
Kolejna zmiana to zniesienie obowiązku składania weksla in blanco przez jednostki sektora finansów publicznych, a w przypadku pozostałych beneficjentów - przesunięcie w czasie obowiązku złożenia weksla in blanco na etap złożenia wniosku o płatność i uzależnienie wypłaty pomocy od złożenia tego zabezpieczenia.
To Cię może też zainteresować
Pojawia się także możliwość zawarcia umowy o przyznaniu pomocy nie tylko w siedzibie podmiotu przyznającego pomoc, ale także w formie korespondencyjnej.
Nowa wersja Tarczy Antykryzysowej zawiera umożliwienie składania wniosków oraz innych dokumentów do podmiotów wdrażających w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą; taka możliwość dotyczyć będzie wszystkich działań nie objętych wspólnym wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych; w przypadku wniosków składanych do lokalnych grup działania będzie możliwe wykorzystanie skrzynki podawczej podmiotów wdrażających (składanie wniosków do LGD za pośrednictwem podmiotu wdrażającego).
Zmiana w PROW: zniesienie obowiązku zachowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców, dotyczy to także Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
To nadal nie koniec rozwiązań zawartych w tarczy. Pojawia się możliwość wydłużania terminów naborów wniosków o przyznanie pomocy, mimo ograniczeń przewidzianych w przepisach rozporządzeń dotyczących poszczególnych działań, poddziałań lub typów operacji, w szczególności typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”.
To Cię może też zainteresować
Kolejne zmiany w PROW 2014-2020:
- przywracanie terminów wykonania określonych czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy lub pomocy technicznej przez wnioskodawców, gdy terminy przekroczone zostały z przyczyn związanych z COVID-19;
- wzywanie do uzupełnień wnioskodawców, którzy nie spełnili warunków przyznania pomocy lub pomocy technicznej z przyczyn związanych z COVID-19, także tych, które zgodnie z przepisami rozporządzeń „działaniowych” są powodem pozostawienia wniosków bez rozpatrzenia;
- możliwość uzgodnienia z podmiotem wdrażającym innego terminu wykonania zobowiązań określonych w umowie o przyznaniu pomocy z przyczyn związanych z COVID-19.
"Rozwiązania przewidziane w ww. ustawie z dnia 2 marca 2020 po zmianach wprowadzonych 31 marca 2020 r. nie rozwiązują wszystkich problemów wnioskodawców i beneficjentów PROW 2014-2020 w związku z COVID-19. Wskazane rozwiązania zawarte w pkt 7–9 powyżej podchodzą do tych problemów bardziej kompleksowo i są dopasowane do specyfiki PROW 2014–2020, a jednocześnie pozwolą na dalsze wdrażanie PROW 2014-2020 w zakresie, w jakim to będzie możliwe w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii", podaje resort rolnictwa.
Ostatnie 3 zmiany-rozwiązania obejmą także te przypadki przekroczenia terminów, niespełnienia warunków, niewywiązywania się z realizacji zobowiązań, które wystąpiły przed wejściem w życie tych rozwiązań – od początku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Na liście rozwiązań ministerialnych są:
- Zasiłek dla rolników i domowników na czas kwarantanny. Rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Zmiany w zakresie funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.
- Nienaliczanie odsetek od odroczonych lub rozłożonych na raty środków WPR.
- Zmiany w zakresie PROW 2014-2020.
- Rozszerzenie rozwiązań dotyczących uelastycznienia czasu pracy na sektor rolno-spożywczy.
- Składanie oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności w formie elektronicznej.
- Ułatwienia w zakresie dotyczącym ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego.
Inne rozwiązania dotyczące rolników lub przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub zatrudnianych przez nich pracowników.
- Wsparcie udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu dla przedsiębiorców, których działalność jest zagrożona z powodu zakazów lub ograniczeń wprowadzonych w związku z COVID-19.
- Rozszerzenie zakresu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek na ZUS.
- Zmiany umożliwiające ponowną wypłatę świadczenia postojowego.
- Poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do dofinansowanie zatrudnienia.
- Dodatkowe rozwiązania dotyczące pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
Szczegóły: Rozszerzenie rozwiązań Tarczy Antykryzysowej
Źródło; MRiRW
