Z prawa, które weszło w życie w 2013 roku skorzystały firmy, które w latach 1999- 2009 zawiesiły działalność lub wybrały niższe składki z tzw. pracy chałupniczej. ZUS akceptował te zasady i nagle zaczął je wzywać do zapłaty zaległych składek razem z odsetkami.
"ZUS zabrał mi kawał życia i zdrowia"
Takim dłużnikiem ZUS został wtedy m.in. pan Zbigniew z Nakła: - Jako jednoosobowa firma świadczyłem usługi transportowe dla dużego zleceniodawcy - wspomina. - To był mój jedyny kontrakt i gdy został zerwany, zamknąłem biznes. Pojechałem do ZUS, gdzie usłyszałem od urzędniczki, że w tej sytuacji, żeby nie płacić składek, wystarczy zawiesić działalność. Tak też zrobiłem. W 2009 roku ZUS przysłał mi pismo z informacją, że jestem mu winien ponad 50 tys. zł za zaległe składki razem z odsetkami karnymi. Niezależnie od tego, że w tym czasie nie pracowałem i nie zarabiałem, czego dowodem były moje PIT-y! Poszedłem do sądu, ale przegrałem. I wtedy pojawiła się nadzieja, ustawa abolicyjna.
Złożył wniosek i ZUS umorzył jego długi.
Polecamy także: Abolicja ZUS 2012. Uwolni od zaległych składek tysiące nękanych firm
Niestety, były też smutne historie, jak np. pana Aleksandra z okolic Tucholi: „Moja firma z powodu długów w ZUS zbankrutowała, straciłem wszystko, musiałem korzystać z pomocy społecznej. Nic nie jest w stanie zrekompensować mi tego, co mi zabrano. Kawał życia i zdrowia!” - napisał na forum naszej Strefy Biznesu.
Tymczasem projekt nowej ustawy abolicyjnej zakłada umorzenie wszystkich niezapłaconych składek ZUS za lata 1999-2018.
Żeby było to możliwe, przedsiębiorcy będą musieli złożyć odpowiedni wniosek. Jak poprzednim razem, abolicja obejmie tylko właścicieli firm, a nie zatrudnianych przez nich pracowników, za których składki będą musieli zapłacić. Na pewno pomoże m.in. układ ratalny z ZUS.
Dlaczego znowu ma pojawić się abolicja?
Chodzi m.in. o błędne interpretacje pracy podejmowanej przez polskich przedsiębiorców za granicą. Najpierw ZUS stał na stanowisku, że taka praca nie musi wiązać się z opłacaniem składek, później żądał ich zwrotu. Sprawa trafiła do Rzecznika Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, który postanowił interweniować i przygotował (wraz organizacjami przedsiębiorców) projekt nowej ustawy umorzeniowej.
Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże abolicja. Jakich zaległości dotyczy?
Według informacji DGP, z możliwości uwolnienia się od niezapłaconych składek będzie mógł skorzystać każdy, kto prowadził pozarolniczą działalność od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2018 r.
Abolicja obejmie: ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne, Fundusz Pracy, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, koszty egzekucyjne.
Kujawsko - Pomorski Oddział ZUS nie chce komentować propozycji na etapie projektu, ale jego rzeczniczka, Krystyna Michałek, podkreśla, że, niestety, okres abolicyjny nie będzie liczył się do emerytury.ą
Współpraca:(JS)
