Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wieża bramna w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Tak prezentuje się nowa wieża bramna, którą wchodzimy do biskupińskiej osady.
Tak prezentuje się nowa wieża bramna, którą wchodzimy do biskupińskiej osady. Szymon Cieślak
Chyba każdy to miejsce zna i każdy - najpewniej z wycieczką szkolną - był tam przynajmniej raz w życiu. Zobaczcie, jak teraz wygląda wejście do rekonstrukcji biskupińskiego grodu.

O nowej bramie i rozpoczynającym się sezonie turystycznym opowiada Łukasz Gackowski z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (realizacja Iwona Góralczyk):

W lutym pisaliśmy o tym, że wieżę bramną rozebrano. Tak dzieje się co około dwadzieścia - trzydzieści lat. Po prostu drewno, a są one wykonane z dębu, nie pozwala dłużej wykorzystywać go jako budulca.

- To efekt większego programu przebudowy wałów, wieży bramnej i mostu prowadzącego do osady. Konieczność przeprowadzenia tego programu podyktowana była czynnikami obiektywnymi, to znaczy co około 20 - 30 lat każdą z tych rekonstrukcji należy przebudować i wymienić na nową. Drewno jako surowiec naturalny ulega zniszczeniu, deformacjom i po pewnym czasie te obiekty stają się po prostu niebezpieczne. Dlatego należy je zburzyć i zbudować całkowicie od nowa - mówi Łukasz Gackowski z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Na zdjęciach widzimy nowy kształt wieży bramnej - symbolu rekonstrukcji biskupińskiego grodu. Różni się ona od tej, którą znamy z pocztówek i zdjęć: jest niższa a na jej szczycie zawieszono czaszkę bawołu. Zbudowano także nową kładkę prowadzącą do osady. Tym razem nie ma na niej nierówności ani progu - osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodziny z małymi dziećmi w wózkach będą mogły bez problemu się tu przemieszczać.

Dlaczego wieża bramna - symbol grodu biskupińskiego wygląda nieco inaczej?

Należy zacząć od tego, że tak naprawdę to nie wiadomo, w jaki sposób wyglądała brama do osady na tym najsłynniejszym w Polsce półwyspie. Nie ma żadnych archeologicznych wskazówek ani przesłanek. Dlatego każda dotychczasowa różniła się od kolejnej.

- Za każdym razem proponujemy troszeczkę inną wizualizację wieży, żeby w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że ona mogła wyglądać na kilka różnych sposobów, a co więcej, mogło jej wcale nie być. Chociaż uważamy, że taka wieża to bardzo praktyczny element w ogrodzeniu tej osady, który mógł istnieć - dodaje Łukasz Gackowski.

Majówka 2021. Zobacz nową wieżę bramną na własne oczy!

W związku z luzowaniem obostrzeń spowodowanych ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, Muzeum Archeologicznie w Biskupinie będzie mogło od jutra (30.04.2021) przyjmować zwiedzających. To świetna okazja, żeby zobaczyć co zmieniło się w osadzie na półwyspie.

Tak wyglądała stara wieża bramna w Biskupinie:

Tak więc od piątku, 30 kwietnia będzie można spacerować po rezerwacie archeologicznym, ale nie będzie można wchodzić do budynków (w tym także do rekonstrukcji chat i pawilonów wystawienniczych). Dlatego też do 3 maja obowiązywały będą tańsze bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Normalny bilet będzie kosztował 10 zł. Za ulgowy zapłacimy 6 zł.

Natomiast od wtorku, 4 maja Muzeum Archeologiczne będzie otwarte w całości - wraz z wnętrzami budynków. Także od przyszłego tygodnia będzie czynna nowa wystawa czasowa. O czym będzie opowiadała? o tym przekonamy się wkrótce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska