Nowe 500 plus, teraz dla osób niepełnosprawnych. Nie zawsze będzie to... 500

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Protestujące w ubiegłym roku w Sejmie osoby niepełnosprawne prosiły o 500 zł dodatku
Protestujące w ubiegłym roku w Sejmie osoby niepełnosprawne prosiły o 500 zł dodatku Bartek Syta
500 plus dla niepełnosprawnych ma obowiązywać od września. Nie zawsze będzie to 500 zł.

Wrześniowy termin, kiedy ustawa o 500 plus dla osób niepełnosprawnych ma wejść w życie zapisany jest w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, bo tak oficjalnie nazywa się to co, potocznie zwane jest 500 plus.

Dodatek ma poprawić sytuację dochodową osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które mają już przyznane jakieś świadczenia (renta, emerytura), ale nie są to pieniądze wystarczające na zaspokojenie większych potrzeb życiowych. Niezdolność do samodzielnej egzystencji powoduje, że na co dzień wymagają one opieki i wsparcia w codziennym życiu.

ZOBACZ TAKŻE:500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty najpóźniej od października?

Kwota nie będzie jednakowa dla wszystkich, maksymalnie będzie to 500 zł miesięcznie. Jej wysokość ma zależeć od już otrzymywanego świadczenia - emerytury, renty itp. W sumie świadczenie i dodatek nie mogą przekroczyć 1600 zł. Nie podano, czy to brutto, czy netto.

500 plus dla niepełnosprawnych - komu ma się należeć

Żeby ubiegać się o dodatek trzeba więc będzie, po pierwsze - mieć już przyznaną emeryturę, rentę, czy inne świadczenia, które zostaną określone w projekcie, po drugie - posiadać orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji.

Decyzję o przyznaniu dodatku wydawać będą organy emerytalno-rentowe, czyli ZUS, KRUS, resortowe zakłady emerytalne, na wniosek uprawnionej osoby.

Jeśli niepełnosprawny przestanie pobierać świadczenie uprawniające do dodatku - straci także dodatek, czyli to umowne 500 plus.
Dodatkowe pieniądze nie będą wypłacane, gdy osoba niepełnosprawna utraci orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo gdy pobierana emerytura/renta przekroczy 1600 zł.

Dodatek ma być nieopodatkowany, wolny od egzekucji i potrąceń, nie będzie od niego pobierana składka zdrowotna, nie będzie też wliczany do dochodu przy ustalaniu prawa do niektórych świadczeń pieniężnych.
Jako źródło finansowania wskazano budżet państwa i fundusz solidarnościowy.

Przepisy mają wejść w życie od 1 września br. Szczegółowe rozwiązania poznamy, gdy opublikowany zostanie projekt. Wtedy okaże się, jakie ewentualne inne świadczenia uprawniać będą do dodatku.

500 plus dla niepełnosprawnych nieoczekiwanie pojawiło się tydzień przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wtedy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd prowadzi szeroką politykę społeczną i osoby z niepełnosprawnościami muszą otrzymać wsparcie. Jednocześnie na trzy dni przed wyborami niepełnosprawni i ich opiekunowie zapowiedzieli duży protest w stolicy.

Od autorki:

Rząd konsekwentnie pomija, że o 500 złotowy dodatek na godne życie upominali się w ubiegłym roku protestujący w Sejmie rodzice dorosłych niepełnosprawnych dzieci. Wtedy rząd PiS nie widział potrzeby wypłacania takiego dodatku, a protestujących potraktowano haniebnie.
Teraz rząd przejął pomysł i pokazuje swoją „społeczną wrażliwość”. Dziwnym trafem - tuż przed wyborami, na których jak najwyższym wygraniu bardzo mu zależy.
Warto przypomnieć, że ciągle na realizację czeka wyrok TK z 2014 roku, dotyczący zróżnicowanych świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. PiS, gdy był jeszcze w opozycji obiecywał, że gdy tylko wygra wybory wyrok szybko zrealizuje.
Gdy PiS wygrał wybory, rząd nagle uzależnił realizację wyroku od zmiany systemu orzekania o niepełnosprawności. Premier powołała w tym celu specjalny zespół, który po około półtora roku prac przedstawił projekt ustawy.
Został on przekazany premierowi i sprawa nagle ucichła. Od wielu miesięcy jest wokół niej jak makiem zasiał. Można się tylko domyślać, że przedstawione propozycje nie zostałyby przez suwerena przyjęte z entuzjazmem. Dlatego - w perspektywie najpierw wyborów europejskich a później parlamentarnych - schowano sprawę. Lepiej nie drażnić wyborców, za to dawać im pieniądze.
Jednak niedawno, w połowie czerwca, wiceminister pracy Stanisław Szwed powiedział, że po wygranych wyborach rząd zajmie się zmianami w systemie orzekania o niepełno­sprawności. Grunt właśnie sobie przygotowuje.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Skandal niech sie to wkoncu zmieni czemu mu ze stopniem umiarkowanym mamy byc gorsi

G
Gość
2019-07-05T08:37:29 02:00, Gość:

A co z osobami niepełnosprawnymi którzy mają orzeczenie z Mopsu i nie otrzymują żadnej renty o nas się już zapomina , że nie mamy żadnych dochodów jedynie zasiłek pielęgnacyjny gdzie ta sprawiedliwość znowu podział jednym dać drugim wcale .

2019-07-05T16:41:06 02:00, Gość:

Dokladnie.

No właśnie a my????

A
Andrzelika
2019-07-05T08:37:29 02:00, Gość:

A co z osobami niepełnosprawnymi którzy mają orzeczenie z Mopsu i nie otrzymują żadnej renty o nas się już zapomina , że nie mamy żadnych dochodów jedynie zasiłek pielęgnacyjny gdzie ta sprawiedliwość znowu podział jednym dać drugim wcale .

2019-07-05T12:06:03 02:00, Gość:

Dokładnie co z nami ja też mam orzeczenie z PCPR i pobieram zasiłek pielęgnacyjny. I nie mam renty bo ZUS mnie uzdrowil 4 lata temu.

2019-07-05T14:30:19 02:00, Gość:

Wszystkich uzdrowią :( Np. Ja od 35lat, czyli od urodzenia jestem niepełnosprawny, teraz boję się co dalej będzie bo ministrowie PiS mają takie pomysły że strach się bać :( Oni nas wszystkich psychicznie wygończą!

Bardzo mądrze powiedziane, alkoholik pójdzie do OPS i dostanie pieniądze, osoba niepełnosprawna ma żyć za grosze, czy ktoś się zastanowił jak taka osoba ma żyć? Gdzie w tym opłaty życie lekarstwa?

G
Gość
2019-07-08T08:07:40 02:00, Gość:

Cytat:Wtedy rząd PiS nie widział potrzeby wypłacania takiego dodatku, a protestujących potraktowano haniebnie.-bzdura, wtedy rząd nie miał na to pieniędzy, a nie wydaje się czegoś czego się nie ma. Obecnie wypracowano potrzebne kwoty i są. Dziwne? Dla mnie uczciwe u tyle.

Jak to: nie miał. Przecież przeznaczył na dofinansowanie pampersów, etc w wys 520/os. Uzasadnił to faktem, że te osoby (ludzie!!!) mogą źle gospodarować tymi funduszami. To są cały czas kpiny. Z tych, którzy nie mogą się obronić, których nie widać.

R
Remi
Co z tymi którzy mają wszystko na stale . Jak będzie wyglądało przyznawanie swiadczenia
G
Gość
2019-07-08T08:07:40 02:00, Gość:

Cytat:Wtedy rząd PiS nie widział potrzeby wypłacania takiego dodatku, a protestujących potraktowano haniebnie.-bzdura, wtedy rząd nie miał na to pieniędzy, a nie wydaje się czegoś czego się nie ma. Obecnie wypracowano potrzebne kwoty i są. Dziwne? Dla mnie uczciwe u tyle.

Rząd od lat wydaję pieniądze których nie ma, głównie na kupowanie wyborców.

G
Gość
1100 zł 215,84 zł = 1315,84 zł (zasiłek w tej wysokości od listopada). 1600 zł - 1315,84 zł = 284,16 zł. I tyle faktycznie otrzyma rencista socjalny jeżeli nie ma innych świadczeń (wtedy jeszcze mniej). A w świat pójdzie kwota 500 zł. Mistrzowie manipulacji.
G
Gość
2019-07-05T18:28:34 02:00, Xxx:

Ja mam samą rentę w kwocie 720zl na m- c bez żadnych dodatków i samotnie wychowuje( mam na utrzymaniu) 19 letnią córkę i ten dodatek mi się nie będzie należał bo mam orzeczenie stopień umiarkowany to jest chore, że tylko dla tych z orzeczeniem całkowicie niezdolny do pracy i jak tu wyżyć z tych marnych groszy ani to na jedzenie ani na opłaty na nic niestarcza niesprawiedliwie

Jeśli umiarkowany to można dorobić, moje dziecko nie ma takiej możliwości i to właśnie dla niego ten dodatek.

G
Gość
Cytat:Wtedy rząd PiS nie widział potrzeby wypłacania takiego dodatku, a protestujących potraktowano haniebnie.-bzdura, wtedy rząd nie miał na to pieniędzy, a nie wydaje się czegoś czego się nie ma. Obecnie wypracowano potrzebne kwoty i są. Dziwne? Dla mnie uczciwe u tyle.
G
Gość
2019-07-04T14:55:43 02:00, Gość:

Nirpelnsprawni otrzymują rentę socjalną i dodatek pielęgnacyjny i 500 plus to łącznie ponad 1600 zł. Tzn przekraczając tą kwotę nie dostaną 500 plus?

2019-07-05T08:28:20 02:00, Tee3rrr4r:

Tak dla niepełnosprawnych kryteria,a pięćsetki dla wszystkich patologie nierobów i dzieciorobow wspierają co mogą pracować tylko się nie chce ,chory rząd to co robi precz z tymi złodziejami i tym progrmem dla nierobów patologie i dzieciorobow

2019-07-06T11:37:59 02:00, Gość:

Też jestem zdania, że te 5oo setki na j a de dziecko, sprawia że mamuśki stały się leniwe i tylko się rozmnażają żeby brać 5oo setki i siedzieć wygodnie w domu. A niepełnosprawni choć by chcieli nawet pracować to po pierwsze nie ma dla nich żadnych przystosowanych stanowisk pracy a i większość osób niepełnosprawnych z powodu upośledzenia... Niesprawnisci ruchowej, wegetuje za marne grosze i rząd na końcu raczył o nich pomyśleć.. Jak o gorszej kategorii i jakieś ochlapy prubuje niby wykabinojwac skąd wziąść.... Jak skad weźcie z tego samego źródła co na każde zdrowe dziecko macie. Pomijając że te dzieci mają zdrowych na ogół młodych rodziców i obowiązkiem rodzica jest utrzymać swoje dzieci . A państwo i socjsl powinien pomagać tym którzy potrzebują tej pomocy i wsparcia. Bo dorośli niepełnoletni niestety nie mają często już rodziców i nikt im na utrzymanie nie dołoży. To tej społeczności najbardziej trzeba pomagać. W czasie 2 wojny światowej niepełnosprawni 1 poszli do eliminacji... Jakie to wszystko podobne.

Renta socjalna zasiłek pielęgnacyjny 500:plus , netto przekracza już 1600zł więc garstka osób dostanie ale na forum będą mówić że dali ...niech się nie ośmieszają i dają dalej nierobom żeby byli na fryzjera czy nowy telewizor .

G
Gość
2019-07-04T14:55:43 02:00, Gość:

Nirpelnsprawni otrzymują rentę socjalną i dodatek pielęgnacyjny i 500 plus to łącznie ponad 1600 zł. Tzn przekraczając tą kwotę nie dostaną 500 plus?

2019-07-05T08:28:20 02:00, Tee3rrr4r:

Tak dla niepełnosprawnych kryteria,a pięćsetki dla wszystkich patologie nierobów i dzieciorobow wspierają co mogą pracować tylko się nie chce ,chory rząd to co robi precz z tymi złodziejami i tym progrmem dla nierobów patologie i dzieciorobow

Też jestem zdania, że te 5oo setki na j a de dziecko, sprawia że mamuśki stały się leniwe i tylko się rozmnażają żeby brać 5oo setki i siedzieć wygodnie w domu. A niepełnosprawni choć by chcieli nawet pracować to po pierwsze nie ma dla nich żadnych przystosowanych stanowisk pracy a i większość osób niepełnosprawnych z powodu upośledzenia... Niesprawnisci ruchowej, wegetuje za marne grosze i rząd na końcu raczył o nich pomyśleć.. Jak o gorszej kategorii i jakieś ochlapy prubuje niby wykabinojwac skąd wziąść.... Jak skad weźcie z tego samego źródła co na każde zdrowe dziecko macie. Pomijając że te dzieci mają zdrowych na ogół młodych rodziców i obowiązkiem rodzica jest utrzymać swoje dzieci . A państwo i socjsl powinien pomagać tym którzy potrzebują tej pomocy i wsparcia. Bo dorośli niepełnoletni niestety nie mają często już rodziców i nikt im na utrzymanie nie dołoży. To tej społeczności najbardziej trzeba pomagać. W czasie 2 wojny światowej niepełnosprawni 1 poszli do eliminacji... Jakie to wszystko podobne.

G
Gość
2019-07-04T13:49:02 02:00, Gość:

Kpina

2019-07-05T04:18:52 02:00, Gość:

M

Dziecia bez dochodu a kalekim co potrzebne na leki dalsze laczenia licza dochod

G
Gość
2019-07-04T22:38:56 02:00, Anna:

To chyba jakieś oszustwo z tym 500 plus dla niepełnosprawnych dorosłych ,, no chyba ze rząd Polski ma problem z matymatka i dodawaniem sum , renta socjalna plus zasiłek pielegncyjny i 500 plus każdemu przekroczy

Zasiłek pielęgnacyjny nie wchodzi, renta plus 500 dodatek to razem 1435 PLN

X
Xxx
Ja mam samą rentę w kwocie 720zl na m- c bez żadnych dodatków i samotnie wychowuje( mam na utrzymaniu) 19 letnią córkę i ten dodatek mi się nie będzie należał bo mam orzeczenie stopień umiarkowany to jest chore, że tylko dla tych z orzeczeniem całkowicie niezdolny do pracy i jak tu wyżyć z tych marnych groszy ani to na jedzenie ani na opłaty na nic niestarcza niesprawiedliwie
G
Gość
2019-07-05T08:12:33 02:00, Gość:

Obawiam się że zaczną zabierać nam renty i uzdrowią wszystkich. Sam mam 1grupę i jestem niepełnosprawny od urodzenia, teraz może się okazać że stanie się cud i że jestem zdrowy. PiS to oszuści i krętacze, dali bogatym i będą zabierać niepełnosprawnym. Aż się boję o swoją przyszłość :(

Dokladnie tego samego się obawiam. Pomimo, że system orzekania w ZUS ma się zmienić na bardziej "sprawiedliwy" to w te cuda nie wierzę. Teraz to dopiero będą uzdrawiać.

Dodaj ogłoszenie