MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ceny za prąd od lipca mają być zamrożone. Na takich zasadach będziemy płacić w drugiej połowie 2024 roku

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Od lipca 2024 roku ma obowiązywać maksymalna cena prądu, tzn. 500 zł za megawatogodzinę.
Od lipca 2024 roku ma obowiązywać maksymalna cena prądu, tzn. 500 zł za megawatogodzinę. Archiwum/Polska Press
Wszystko wskazuje na to, że od lipca nie wzrosną drastycznie rachunki za prąd, ponieważ, jak poinformował resort klimatu, nowe ceny będą zamrożone. Rząd pracuje też nad bonem energetycznym dla mniej zamożnych.

Spis treści

Pod koniec stycznia tego roku weszła w życie ustawa przedłużająca zamrożenie cen energii. Według jej zapisów, do końca czerwca 2024 roku maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, do określonych limitów rocznego zużycia, wynosi 412 złotych za megawatogodzinę.

Do czerwca będą limity - tak to teraz wygląda

Zmieniły się jednak o połowę limity zużycia prądu.

W przypadku gospodarstw domowych do czerwca tego roku to:

  • 1500 kWh,
  • dla osób z niepełnosprawnością - 1800 kWh,
  • rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny - 2000 kWh.

Po przekroczeniu tych limitów stawka wynosi 693 zł za 1 MWh/0.69 zł za 1 kWh.

Wynika z tego, że do czerwca ceny nie zmienią się, to 0,41 zł netto/kWh, a gospodarstwa, które przekroczą limit płacą tak zwaną cenę maksymalną, czyli nie więcej niż 0,69 zł/kWh.

Od lipca jeden limit dla wszystkich - jaki?

Jak będzie od lipca? Od tego miesiąca wszystkich miała obowiązywać cena zatwierdzona przez prezesa URE, tzn. około 0,74 zł netto/kWh netto w zależności od tego, z usług którego sprzedawcy korzystamy. Mogło więc być nawet w niektórych przypadkach więcej o 90 procent!

Wszystko wskazuje, że tak się jednak nie stanie, bo nowa cena energii będzie zamrożona.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, od lipca tego roku ma obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych w wysokości 500 zł za megawatogodzinę. A to oznacza, że od lipca nowa cena energii będzie zamrożona na poziomie 0,5 zł za kWh (0,6115 zł/kWh brutto).

Resort planuje zobligować sprzedawców prądu do korekty w dół oficjalnej taryfy na sprzedaż energii gospodarstwom domowym.

Koncerny, na Kujawach i Pomorzu Enea i Energa, będą musiały złożyć nowe wnioski taryfowe z okresem obowiązywania aż do końca 2025 roku. Aktualne taryfy zatwierdzone przez URE to 739 zł/MWh i obowiązują do końca 2024 r.

Nie widzimy tej ceny na rachunkach, ponieważ korzystamy z „zamrożonych” stawek na poziomie 412 zł/MWh. Ma to jednak znaczenie dla firm energetycznych,bo one za obniżenie cen otrzymują od państwa rekompensaty do wysokości oficjalnej taryfy.

Nowe przepisy mające wydłużyć działania osłonowe w związku z cenami energii miałyby wejść w życie 1 lipca 2024 r. W tym tygodniu projektem ma zająć się Stały Komitet Rady Ministrów.

Bon energetyczny dla najbiedniejszych, czyli dla kogo?

Rząd pracuje również nad przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła oraz wdrożeniem bonu energetycznego na mniej zamożnych. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać 3,5 miliona gospodarstw domowych.

Bon energetyczny ma być wsparciem pieniężnym dla tych gospodarstw domowych, których dochody:

  • nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym
  • lub 1700 zł gospodarstwie wieloosobowym.

Poza tym z bonu energetycznego mają korzystać nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również „odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”.

Dotyczy to przede wszystkim odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej.

Bonem energetycznym objęci zostaną również emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury bądź emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska