https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło z zakładów sodowych Qemetica popłynie do mieszkań w Inowrocławiu

Dominik Fijałkowski
Ciepło powstające w wyniku produkcji sody w fabryce spółki Qemetica ogrzeje inowrocławskie domy. Ruszył kolejny etap realizacji ekologicznego projektu
Ciepło powstające w wyniku produkcji sody w fabryce spółki Qemetica ogrzeje inowrocławskie domy. Ruszył kolejny etap realizacji ekologicznego projektu Qemetica
Ciepło powstałe podczas produkcji sody w fabryce spółki Qemetica w Inowrocławiu wykorzystane zostanie do ogrzania mieszkań na terenie miasta.

W marcu br. zawarte zostało porozumienie pomiędzy Qemetica Soda Polska a Zakładem Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu, dotyczące ogrzewania mieszkań ciepłem powstającym w trakcie produkcji sody. To realna szansa na tańsze ciepło, na poprawę jakości powietrza w mieście, a zarazem największe takie przedsięwzięcie w Polsce, w którym energia odzyskana z procesów przemysłowych zasili miejską sieć ciepłowniczą.

- ZEC musi odejść od węgla, by móc rozwijać sieć ciepłowniczą i uzyskać status efektywnego systemu ciepłowniczego. To wymóg przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej i w Polsce. Dzięki ciepłu odpadowemu z zakładów Qemetica Soda Polska oraz planowanej przez ZEC Inowrocław realizacji budowy elektrociepłowni, opartej o technologię kogeneracji gazowej, spółka ma szansę spełnić te ambitne cele - informuje Ireneusz Stachowiak, prezes inowrocławskiej ciepłowni.

Jak informują przedstawiciele spółki Qemetica, projekt zagospodarowania ciepła odpadowego wchodzi w kolejną fazę. Ruszyły pierwsze przetargi. Już za kilka dni zakończyć się ma postępowanie na dostawę testowego wymiennika ciepła. Zakup i montaż urządzenia pozwoli przejść z etapu założeń i analiz, do rzeczywistych pomiarów. Testy, które mają rozpocząć się już latem, pozwolą sprawdzić, jak instalacja radzi sobie z gorącymi płynami poprocesowymi - źródłem ciepła, które ogrzeje wodę w miejskiej sieci ciepłowniczej.

We współpracy z Zakładem Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu wyznaczono już miejsce, w którym zostanie włączony do miejskiej sieci ciepłowniczej docelowy zespół wymienników. Qemetica podgrzeje wodę, która następnie trafi do mieszkańców Inowrocławia za pośrednictwem nowego, około 2-kilometrowego ciepłociągu. W końcowej fazie przygotowania jest również przetarg na doradcę technicznego, który zaprojektuje docelową instalację.

- Cena ciepła odpadowego, którą zaoferujemy miastu, będzie kluczowa. Czekamy na wyniki testów i prowadzimy analizy ekonomiczne, ale już dziś mogę powiedzieć, że będzie to cena konkurencyjna - podkreśla Piotr Kapuściński, wiceprezes Qemetica Soda Polska.

Projekt Qemetiki i ZEC jest szansą na wyeliminowanie domowych pieców i zwiększenie skali przyłączeń gospodarstw domowych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ma on na celu poprawę efektywności energetycznej systemu ZEC i odejście od węgla. Qemetica zadeklarowała inwestycję rzędu 30 mln zł w niezbędną infrastrukturę oraz współudział w rozbudowie sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska