Nowe dane o turystyce w Kujawsko-Pomorskiem. Są powody do optymizmu

wixad
Toruń to nadal ośrodek przyciągający najwięcej turystów
Toruń to nadal ośrodek przyciągający najwięcej turystów Jacek Smarz
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o turystyce w województwie kujawsko-pomorskim. Jest się z czego cieszyć, ale są też powody do zmartwień.

Badanie dotyczyło bazy noclegowej i jej wykorzystania - obiekty posiadające 10 lub więcej miejsc. Na koniec lipca 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim działały 372 takie obiekty, co oznacza wzrost o 11 w porównaniu z poprzednim rokiem. Przeważająca większość (84,4 proc.) oferowała możliwość wypoczynku przez cały rok.

Hotele w Kujawsko-Pomorskiem? Do najlepszych nam daleko

Największą grupą były hotele (34,9 proc.). Mieliśmy ich zeszłego lata 130. To niewiele, zważywszy, że sam tylko Gdańsk ma do dyspozycji 169 hoteli. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba zmniejszyła się o 4, dokładnie tak, jak rok wcześniej.
Inne obiekty hotelowe stanowiły 13,2 proc. wszystkich obiektów noclegowych. W tej kategorii znajdowały się hotele, motele, pensjonaty, które nie miały żadnej kategorii, a także domy gościnne i zajazdy świadczące usługi hotelowe. Liczba tych obiektów wzrosła o 5 w porównaniu do 2021 roku i wyniosła 49.

Noclegi oferowano również w kwaterach prywatnych (9,4 proc.), ośrodkach wczasowych (8,9 proc.) oraz w zakładach uzdrowiskowych (7,8 proc.).

Przyjechało więcej turystów na Kujawy i Pomorze

Obiekty noclegowe miały 31,0 tys. miejsc noclegowych, czyli nieco mniej (0,1 tys.) w porównaniu z rokiem poprzednim[/b]. Większość tych miejsc należała do obiektów całorocznych (83 proc. z ogółu). Największą liczbę miejsc noclegowych oferowały hotele (39,1 proc.). Istotny udział w ogólnej liczbie miejsc noclegowych miały także zakłady uzdrowiskowe (23,7 proc.), ośrodki wczasowe (8,7 proc.), inne obiekty hotelowe (7,7 proc.) oraz ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe (4,0 proc.).

Wszystkie turystyczne obiekty noclegowe w województwie udzieliły w 2022 roku 4,5 mln noclegów, czyli aż o 45,9 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej (47 proc.) przypadło na zakłady uzdrowiskowe, dopiero drugie w kolejności były hotele - 37,0 proc. Największy wzrost liczby udzielonych noclegów odnotowano jednak w pokojach gościnnych/kwaterach prywatnych (o 119,1 proc.). Ponadprzeciętny wzrost zaobserwowano również w innych obiektach hotelowych (o 66,9 proc.), zakładach uzdrowiskowych (o 51,0 proc.) i hotelach (o 49,6 proc.). Z kolei spadek liczby udzielonych noclegów nastąpił w hostelach (o 26,0 proc.).

Pomieszkali, ale krócej

Na turystów czekało w naszym regionie 341 placówek gastronomicznych działających w turystycznych obiektach noclegowych na koniec lipca 2022 roku, co oznacza wzrost o 1 w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem w tych obiektach działały 156 restauracji, 85 barów (w tym kawiarnie), 76 stołówek oraz 24 punkty gastronomiczne.

Przeciętny czas pobytu turysty w obiekcie noclegowym w województwie kujawsko-pomorskim wynosił

3,3 dnia w 2022 roku, czyli o 0,1 dnia krócej niż w roku poprzednim. Na jednym obiekcie – średnio 83 miejsca noclegowe. Oznacza to niestety spadek o 3.

W obiektach hotelowych stopień wykorzystania miejsc noclegowych ogółem wyniósł 36,0 proc. (w samych hotelach było to 38,0 proc.). Najczęściej z miejsc noclegowych w obiektach hotelowych, podobnie jak we wszystkich obiektach turystycznych ogółem, korzystano w lipcu i sierpniu (odpowiednio 44,2 proc. i 47,3 proc.), najrzadziej - w styczniu i lutym (22,8 proc. i 27,6 proc.)

Niemcy przed Ukraińcami


W 2022 r. z oferty turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 1,4 mln turystów, tj. o 50,9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Większość z turystów zatrzymała się w hotelach (68,5 proc.). Natomiast spośród pozostałych obiektów licznie odwiedzane były zakłady uzdrowiskowe (11,1 proc. ogółu korzystających z noclegów w województwie).

[b]Turyści krajowi, którzy stanowili zdecydowaną większość (94,4 proc.), najczęściej korzystali z hoteli (67,5 proc.) oraz zakładów uzdrowiskowych (11,7 proc.).

Odnotowano również znaczne zwiększenie liczby turystów zagranicznych (o 78,1 proc. więcej w stosunku do 2021 r.). Województwo kujawsko-pomorskie odwiedziło 76,3 tys. turystów zagranicznych. Najliczniejszą grupę, podobnie jak w latach ubiegłych, stanowili Niemcy (26,2 proc.), jednak ich udział w ogólnej liczbie turystów zagranicznych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego roku o 5,5 p. proc. Kolejne miejsca zajmują Ukraińcy (14,2 proc.) i obywatele Wielkiej Brytanii (8,4 proc.). Odnotowano także wielu turystów ze Stanów Zjednoczonych (5,0 proc.), Czech (4,3 proc.), Holandii (3,7 proc.), Włoch (3,5 proc), Francji (3,4 proc) i Litwy (3,3 proc.).[/b]

Źródło: GUS

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie