Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dane o turystyce w Kujawsko-Pomorskiem. Są powody do optymizmu

wixad
Toruń to nadal ośrodek przyciągający najwięcej turystów
Toruń to nadal ośrodek przyciągający najwięcej turystów Jacek Smarz
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o turystyce w województwie kujawsko-pomorskim. Jest się z czego cieszyć, ale są też powody do zmartwień.

Badanie dotyczyło bazy noclegowej i jej wykorzystania - obiekty posiadające 10 lub więcej miejsc. Na koniec lipca 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim działały 372 takie obiekty, co oznacza wzrost o 11 w porównaniu z poprzednim rokiem. Przeważająca większość (84,4 proc.) oferowała możliwość wypoczynku przez cały rok.

Hotele w Kujawsko-Pomorskiem? Do najlepszych nam daleko

Największą grupą były hotele (34,9 proc.). Mieliśmy ich zeszłego lata 130. To niewiele, zważywszy, że sam tylko Gdańsk ma do dyspozycji 169 hoteli. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba zmniejszyła się o 4, dokładnie tak, jak rok wcześniej.
Inne obiekty hotelowe stanowiły 13,2 proc. wszystkich obiektów noclegowych. W tej kategorii znajdowały się hotele, motele, pensjonaty, które nie miały żadnej kategorii, a także domy gościnne i zajazdy świadczące usługi hotelowe. Liczba tych obiektów wzrosła o 5 w porównaniu do 2021 roku i wyniosła 49.

Noclegi oferowano również w kwaterach prywatnych (9,4 proc.), ośrodkach wczasowych (8,9 proc.) oraz w zakładach uzdrowiskowych (7,8 proc.).

Przyjechało więcej turystów na Kujawy i Pomorze

Obiekty noclegowe miały 31,0 tys. miejsc noclegowych, czyli nieco mniej (0,1 tys.) w porównaniu z rokiem poprzednim[/b]. Większość tych miejsc należała do obiektów całorocznych (83 proc. z ogółu). Największą liczbę miejsc noclegowych oferowały hotele (39,1 proc.). Istotny udział w ogólnej liczbie miejsc noclegowych miały także zakłady uzdrowiskowe (23,7 proc.), ośrodki wczasowe (8,7 proc.), inne obiekty hotelowe (7,7 proc.) oraz ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe (4,0 proc.).

Wszystkie turystyczne obiekty noclegowe w województwie udzieliły w 2022 roku 4,5 mln noclegów, czyli aż o 45,9 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej (47 proc.) przypadło na zakłady uzdrowiskowe, dopiero drugie w kolejności były hotele - 37,0 proc. Największy wzrost liczby udzielonych noclegów odnotowano jednak w pokojach gościnnych/kwaterach prywatnych (o 119,1 proc.). Ponadprzeciętny wzrost zaobserwowano również w innych obiektach hotelowych (o 66,9 proc.), zakładach uzdrowiskowych (o 51,0 proc.) i hotelach (o 49,6 proc.). Z kolei spadek liczby udzielonych noclegów nastąpił w hostelach (o 26,0 proc.).

Pomieszkali, ale krócej

Na turystów czekało w naszym regionie 341 placówek gastronomicznych działających w turystycznych obiektach noclegowych na koniec lipca 2022 roku, co oznacza wzrost o 1 w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem w tych obiektach działały 156 restauracji, 85 barów (w tym kawiarnie), 76 stołówek oraz 24 punkty gastronomiczne.

Przeciętny czas pobytu turysty w obiekcie noclegowym w województwie kujawsko-pomorskim wynosił

3,3 dnia w 2022 roku, czyli o 0,1 dnia krócej niż w roku poprzednim. Na jednym obiekcie – średnio 83 miejsca noclegowe. Oznacza to niestety spadek o 3.

W obiektach hotelowych stopień wykorzystania miejsc noclegowych ogółem wyniósł 36,0 proc. (w samych hotelach było to 38,0 proc.). Najczęściej z miejsc noclegowych w obiektach hotelowych, podobnie jak we wszystkich obiektach turystycznych ogółem, korzystano w lipcu i sierpniu (odpowiednio 44,2 proc. i 47,3 proc.), najrzadziej - w styczniu i lutym (22,8 proc. i 27,6 proc.)

Niemcy przed Ukraińcami


W 2022 r. z oferty turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 1,4 mln turystów, tj. o 50,9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Większość z turystów zatrzymała się w hotelach (68,5 proc.). Natomiast spośród pozostałych obiektów licznie odwiedzane były zakłady uzdrowiskowe (11,1 proc. ogółu korzystających z noclegów w województwie).

[b]Turyści krajowi, którzy stanowili zdecydowaną większość (94,4 proc.), najczęściej korzystali z hoteli (67,5 proc.) oraz zakładów uzdrowiskowych (11,7 proc.).

Odnotowano również znaczne zwiększenie liczby turystów zagranicznych (o 78,1 proc. więcej w stosunku do 2021 r.). Województwo kujawsko-pomorskie odwiedziło 76,3 tys. turystów zagranicznych. Najliczniejszą grupę, podobnie jak w latach ubiegłych, stanowili Niemcy (26,2 proc.), jednak ich udział w ogólnej liczbie turystów zagranicznych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego roku o 5,5 p. proc. Kolejne miejsca zajmują Ukraińcy (14,2 proc.) i obywatele Wielkiej Brytanii (8,4 proc.). Odnotowano także wielu turystów ze Stanów Zjednoczonych (5,0 proc.), Czech (4,3 proc.), Holandii (3,7 proc.), Włoch (3,5 proc), Francji (3,4 proc) i Litwy (3,3 proc.).[/b]

Źródło: GUS

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska