
Przejście na emeryturę - kobiety
Jak wyliczają eksperci, w przypadku kobiet, które pracują dłużej mimo uzyskania wieku emerytalnego, różnica w wysokości świadczenia jest minimalna (na korzyść dłuższej pracy) i wynosi niecałe 4 proc.
Świadczenie rzeczywiście jest nieco wyższe, jednak - jak wskazują eksperci - trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kobieta pracuje kilka lat dłużej. W przypadku, gdy przejdzie na emeryturę zgodnie z wiekiem emerytalnym, dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę wypłatę przysługującej emerytury oraz dodatkowych świadczeń: trzynastej i czternastej emerytury. Bilans jest zatem zbliżony w obu przypadkach.

Dorabianie na emeryturze
Bardziej opłacalne może okazać się przejście na emeryturę zgodnie z obowiązującym wiekiem emerytalnym, a następnie podjęcie dodatkowej pracy.

Świadczenie emerytalne niższe niż minimalne
Wydłużona praca i rezygnacja z przejścia na emeryturę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego jest mało opłacalna również dla osób, które nie będą mogły wypracować świadczenia wyższego niż emerytura minimalna (obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1588,44 zł brutto, 1445 zł netto). Dzieje się tak dlatego, że państwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyrównuje w danym roku emeryturę do poziomu świadczenia minimalnego, jeśli osoby te mają odpowiedni staż pracy, ale jednocześnie nie mają wystarczającego kapitału.
Co w sytuacji, gdy osoba ma odpowiedni wiek emerytalny, ale nie ma wymaganego stażu pracy? Czy dostanie emeryturę? Czytaj >>

Zbyt mały staż pracy
W takim przypadku ZUS nalicza świadczenie emerytalne na podstawie składek zgromadzonych przez płatnika. Gdy dana osoba ma wypracowane np. 2 lata, 7 lat czy nawet 15 lat (wykluczając osoby, które mogą zgodnie z przepisami skorzystać z wcześniejszej emerytury), świadczenie, które będzie wypłacane, ZUS naliczy proporcjonalnie do wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. Jeśli kwota ta będzie niższa od minimalnego świadczenia emerytalnego, nie zostanie ono podwyższone przez państwo.