https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysły na budżet obywatelski Grudziądza. Co się zmieni?

(DD)
Maciej Glamowski i Michał Czepek, radni PO przedstawili w poniedziałek zmiany jakie zostaną wprowadzone do nadchodzącej edycji budżetu obywatelskiego Grudziądza. Przygotowano je po konsultacjach społecznych.
Maciej Glamowski i Michał Czepek, radni PO przedstawili w poniedziałek zmiany jakie zostaną wprowadzone do nadchodzącej edycji budżetu obywatelskiego Grudziądza. Przygotowano je po konsultacjach społecznych. Marta Lewandowska
Nie dwa a trzy miliony złotych podzielą grudziądzanie w nowej edycji budżetu obywatelskiego. Projekty do niego będzie łatwiej przygotować.

Maciej Glamowski i Michał Czepek, radni PO przedstawili w poniedziałek zmiany jakie zostaną wprowadzone do nadchodzącej edycji budżetu obywatelskiego Grudziądza. Przygotowano je po konsultacjach społecznych.

Pula budżetu rośnie o milion złotych

O najważniejszej ze zmian już informowaliśmy: do podziału w ramach BO w nadchodzącym roku będą 3 miliony złotych, czyli o milion więcej niż dotychczas. 2,5 mln zł z tej kwoty przeznaczonych zostanie na projekty osiedlowe. Pół miliona natomiast na projekty ogólnomiejskie.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Grudziądzki Budżet Obywatelski: do podziału będzie 3 mln złotych!

W każdym z okręgów będzie mógł wygrać tylko jeden projekt oświatowy. - To odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy sygnalizowali, że budżet obywatelski został zdominowany przez projekty placówek oświatowych - mówi Maciej Glamowski.

Zgodnie z nową uchwałą dotyczącą budżetu obywatelskiego, osoby weryfikujące wnioski z ramienia urzędu będą mogły wprowadzić do nich zmiany, tylko za pisemną zgodą osoby, która złożyła projekt. Taki zapis to efekt przypadku, który w bieżącym roku zanotowano na os. Kawalerii Polskiej, a którym zajmuje się sąd.

O tym informowaliśmy tutaj:

Projekt Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego trafił do kosza. Autor pisze skargę do sądu

Łatwiej będzie wycenić inwestycję

Zniesiona zostanie minimalna wartość zgłaszanego projektu, która teraz wynosi 5 tys. zł. - Dzięki temu będzie można złożyć projekt np. ustawienia pojedynczej ławki - mówią radni.

Dla osób przygotowujących projekty dużym problemem była ich wycena. Teraz szacowanie kosztów będzie łatwiejsze, ponieważ przygotowany i opublikowany zostanie "miejski cennik" typowych prac np.: ułożenia metra kwadratowego chodnika, ustawienia śmietnika, posadzenia krzewu itp.

Głosowanie już wiosną

Nowa uchwała dotycząca budżetu obywatelskiego ma zostać podjęta przez radę miasta w listopadzie. Dzięki temu nabór wniosków rozpocznie się wcześniej niż w latach minionych, a głosowanie na projekty przeprowadzone zostanie w marcu. Zwycięskie pomysły będą mogły być zrealizowane jeszcze w tym samym roku kalendarzowym.

W czasie konsultacji społecznych pojawiały się sygnały, aby do budżetu obywatelskiego można było zgłaszać także "projekty miękkie" - np. imprez integrujących lokalne społeczności - a nie tylko inwestycyjne. W nadchodzącej edycji BO takiej możliwości jeszcze nie będzie. - W opinii wielu osób wciąż najbardziej potrzebna jest infrastruktura - tłumaczy radny Glamowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska