Przepisy znowelizowanej ustawy o prawie oświatowym obowiązują już od 1 stycznia 2020 roku, ale namacalne zmiany będą widoczne w szkołach dopiero od września tego roku. Ustawa została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta w sierpniu ubiegłego roku. Projekt zmian w prawie złożyli krótko wcześniej posłowie PiS-u.
Od jesieni klasy mundurowe, których jest w Polsce około 500, a które do tej pory miały status eksperymentalnych, będą programowo podlegały Ministerstwu Obrony Narodowej.
Koncepcja klas wojskowych pojawiła się w 2000 r. i zakładała uruchomienie eksperymentu pedagogicznego, który po fazie testów miał zakończyć się wprowadzeniem do porządku prawnego rozwiązania systemowego. Pierwszą klasę wojskową zorganizowano
w 2001 r. w liceum w Tucholi działając według programu wojskowego autorstwa ppłk. dr. hab. Juliusza Tyma.
Prowadzenie klas wojskowych umożliwiały przepisy nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 kwietnia 2002 r. "w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki".
W uzasadnieniu ustawy czytamy, m.in.: "W ocenie resortu obrony narodowej jednym z kluczowych zagadnień jest to, aby w systemowym rozwiązaniu każdy uczeń, który ukończy edukację w klasie mundurowej, posiadał odpowiednie przygotowanie do podjęcia służby wojskowej. Absolwenci szkół objętych nowymi rozwiązaniami będą mogli liczyć na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej oraz w dalszym kształceniu w uczelniach wojskowych, a także będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej."
W praktyce program klas mundurowych ma być realizowany zgodnie z wytycznymi resortu obrony (do tej pory szkoły miały wolną rękę w tej kwestii), a same staną się "oddziałami przygotowania wojskowego". Uczniowie będą mieli 70 godzin zajęć z teorii wojskowości oraz 190 godzin zajęć praktycznych. W tym część stanowić mają ćwiczenia na poligonie w warunkach nocnych. Zajęcia praktyczne będą realizowane w najbliższych jednostkach wojskowych.
MON sfinansuje również szkołom zakup, m.in. atrap broni palnej. Na wnioski od szkół w tym zakresie ministerstwo czeka do 31 marca tego roku.
Już od 2017 r. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi Program pilotażowy dla szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, który jest ukierunkowany na wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia wojskowego.
Obecnie, jak wynika z danych MON-u "certyfikowane klasy mundurowe funkcjonują w 107 szkołach (przewiduje się, że w roku szkolnym 2019/2020 liczba ta wzrośnie do 120)".
