Największą różnicę zobaczyć można w wynikach osiąganych przez różne segmenty rynku. Na popularności istotnie zyskują tokeny zdecentralizowanych finansów (DeFi), czyli cyfrowe aktywa, które umożliwiają korzystanie z usług finansowych bez udziału pośredników, takich jak banki. Dzięki nim użytkownicy mogą handlować, pożyczać lub lokować środki, korzystając z technologii blockchain. Rezultaty tokenów DeFi wzrosły o 15%. Jest to wyraźny sygnał, że zyskały one przychylność użytkowników. Przykładem mogą być projekty Chainlink i Uniswap, które zdobyły uznanie dzięki swoim praktycznym zastosowaniom w realnej gospodarce. - W tym samym czasie wiodące kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), odnotowały spadki wartości o 20-30 % w porównaniu do swoich ostatnich szczytów. Należało się tego jednak spodziewać, gdyż jest to naturalna faza związana z realizacją zysków przez inwestorów - wyjaśnia Ryan Lee, Główny Analityk w Bitget Research.
Polityka u steru rynku krypto
Jak pokazuje doświadczenie, sytuacja na rynku aktywów cyfrowych nierozerwalnie związana jest z czynnikami makroekonomicznymi. BTC i ETH, jako aktywa pełniące funkcję przechowywania wartości, są bardziej podatne na presję makroekonomiczną, taką jak taryfy handlowe i oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Z kolei tokeny DeFi czerpią korzyści z rzeczywistych zastosowań, takich jak tokenizacja aktywów z tradycyjnej gospodarki czy yield farming. Napięcia geopolityczne dodatkowo pogłębiają tę rozbieżność, co w praktyce oznacza większy spadek cen BTC i ETH, oraz stabilny wzrost tokenów DeFi.
W połowie marca uczestnicy rynku kryptowalut zwrócili oczy na posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC), czyli organu który jest częścią amerykańskiego systemu rezerwy federalnej. Podjęta przez FOMC decyzja o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian pozytywnie wpłynęła na rynki kryptowalut. Bitcoin wzrósł o 3% w ciągu ostatnich 24 godzin, podczas gdy Ethereum i XRP odnotowały wzrosty odpowiednio o 3,9% i 7% w tym samym okresie. Działania FOMC mają duży wpływ na gospodarkę i rynki finansowe, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i globalnie, ponieważ wpływają na wartość dolara i rentowność obligacji. Wzmocnienie amerykańskiej waluty potwierdziło stabilność rynków i jak widać, zwiększyło presję na aktywa ryzykowne, takie jak BTC i ETH.
- Jeśli podobne decyzje będą miały miejsce w przyszłości, mogą wpłynąć na dalszą stabilizację rynku kryptowalut. Z kolei nadchodząca aktualizacja Ethereum Pectra może przechylić szalę na korzyść ETH, ponieważ poprawi ona skalowalność i bezpieczeństwo sieci - mówi Ryan Lee.
Azjatycki tygrys luzuje cugle
Na rynek kryptoaktywów w Europie wpływ może mieć też zapowiadane na drugą połowę roku uruchomienie kontraktów terminowych na BTC na giełdzie w Singapurze. Poluzowanie restrykcyjnych dotychczas singapurskich regulacji w odniesieniu do aktywów cyfrowych to wyraźny sygnał rosnącej akceptacji kryptowalut przez główny nurt finansowy. Takie instytucjonalne zaangażowanie w okresie niestabilności rynkowej z pewnością może pomóc w ustabilizowaniu zmiennej ostatnio sytuacji.
Rynek kryptowalut w UE stoi obecnie na rozdrożu. Pomimo swojej fundamentalnej roli, Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) przechodzą fazę korekty, zmuszone do zmierzenia się z presją czynników makroekonomicznych oraz zmęczeniem po okresie intensywnych wzrostów z przełomu roku. Z kolei tokeny DeFi, mniej zależne od wahań makroekonomicznych, czerpią korzyści z rosnącej adopcji oraz wsparcia regulacyjnego, co pozwala im wyprzedzać większych graczy. W najbliższym czasie bez wątpienia kluczową rolę w wyznaczaniu kierunku rynku będą odgrywać aktualizacje Ethereum, przejrzystość regulacyjna wynikająca z MiCA, a także dobre sygnały płynące z decyzji FOMC. Choć rynek nadal charakteryzuje się zmiennością, to jego ewolucja pod rządami MiCA świadczy już o dojrzewaniu ekosystemu, który stopniowo staje się bardziej stabilny i intuicyjny.
Ostrzeżenie o ryzyku: Ceny aktywów cyfrowych mogą ulegać wahaniom i doświadczać zmienności. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Może to mieć wpływ na wartość inwestycji i możliwe jest, że nie osiągniesz swoich celów finansowych lub nie będziesz w stanie odzyskać swojej głównej inwestycji. Należy zawsze zasięgać niezależnej porady finansowej i brać pod uwagę własne doświadczenie finansowe i sytuację finansową. Dotychczasowe rezultaty nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Bitget nie ponosi odpowiedzialności za żadne straty poniesione przez użytkownika. Żadne z tych informacji nie może być interpretowane jako porada finansowa.