Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe studia podyplomowe na UMK. Lingwistom z wiedzą informatyczną ma być łatwiej o pracę

Lech Kamiński
UMK proponuje nowatorskie studia podyplomowe dla humanistów, których interesuje uzyskanie podstawowej wiedzy o informatyce
UMK proponuje nowatorskie studia podyplomowe dla humanistów, których interesuje uzyskanie podstawowej wiedzy o informatyce Lech Kamiński
"Ścisłe umysły" z uniwersytetu, przy współpracy z filologami, chcą szkolić humanistów do pracy w firmach informatycznych.

Dwa wydziały UMK: matematyki i informatyki oraz filologiczny porozumiały się w sprawie stworzenia nowatorskich studiów podyplomowych dla humanistów, których interesuje uzyskanie podstawowej wiedzy o informatyce. - To był nasz pomysł, ale pojawił się po spotkaniach z pracodawcami, głównie firmą Atos, od której usłyszeliśmy, że jest takie zapotrzebowanie - mówi dr Danuta Rozpłoch-Nowakowska z WMiI. Przez pracowników tego wydziału będzie prowadzona połowa zajęć, druga przez filologów. Zapisać można się do jednej z trzech grup językowych. - Wystarczy znajomość języka niemieckiego, francuskiego lub rosyjskiego na poziomie B2 - tłumaczy pani doktor.

Czytaj także: Nowoczesny akademik Collegium Medicum UMK otwarty. Zobacz wnętrza [wideo]
Poza pogłębieniem wiedzy i umiejętności z zakresu znajomości języka obcego, na ćwiczeniach z przedmiotu języki specjalistyczne w odniesieniu do nowych technologii słuchacze mają nauczyć się tłumaczenia fachowych tekstów z zakresu nowych technologii. Informatycy gwarantują, że nauczą także humanistów zarządzać przekazywaniem multimediów przez sieć i korzystać z umożliwiających to aplikacji. Na warsztatach lingwiści poznają też podstawowe problemy pracy z popularnymi systemami operacyjnymi i aktualne narzędzia informatyczne wykorzystywane w komunikacji zdalnej. - Firmy z sektora IT potrzebują specjalistów do pracy na styku klient-nowe technologie-informatycy - tłumaczy dr Danuta Rozpłoch-Nowakowska.

- Znajomość języka, a także wiedza o mentalności kraju na pierwszym etapie kontaktu z potencjalnym partnerem często może okazać się ważniejsza niż informatyczne umiejętności - mówi prof. Przemysław Nehring z wydziału filologicznego. - Ale później taki pośrednik, aby być partnerem w rozmowie, powinien wykazać się podstawową wiedzą dotyczącą nowoczesnych technologii. Takiej oferty na rynku edukacyjnym brakowało.

Koszt studiów (dwa semestry), których program był konsultowany z międzynarodową firmą Atos, wynosi 4,9 tys. zł. Szczegóły: www.umk.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska