MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe świadczenie 400 plus. Dodatkowe pieniądze na dzieci. Kto otrzyma 400 zł na dziecko? Sprawdź!

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Nowy program 400 plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało informacje dotyczące nowego świadczenia dla rodzin - 400 plus na dziecko. Program miałby ruszyć od 2022 roku.
Nowy program 400 plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało informacje dotyczące nowego świadczenia dla rodzin - 400 plus na dziecko. Program miałby ruszyć od 2022 roku. pixabay.com
Nowy program 400 plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało informacje dotyczące nowego świadczenia dla rodzin - 400 plus na dziecko. Program miałby ruszyć od 2022 roku. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Jakie będą zasady programu 400 plus? Czytaj dalej.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Program 400 plus - dodatkowe pieniądze na dziecko

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało nowe szczegóły na temat programu 1000 plus, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Pojawiła się również informacja o nowym świadczeniu na dzieci. Pieniądze miałyby trafić do rodziców dzieci nieobjętych świadczeniem 1000 plus. Dla nich będzie dodatkowe 400 zł.

Przygotowany projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Program 1000 plus będzie przysługiwać na drugie i kolejne dzieci w wieku 12-36 miesięcy. Wypłata świadczeń rozpocznie się w styczniu 2022 roku.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdradziło równocześnie, że planowane jest jeszcze jedno nowe świadczenie - 400 plus. Dodatkowe 400 zł przysługiwać ma na dzieci do lat trzech, które nie kwalifikują się do programu 1000 plus, czyli do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

To Cię może też zainteresować

1000 plus, czyli 12 tys. zł na drugie i każde dziecko

Rodzinny kapitał opiekuńczy to program będący częścią "Polskiego Ładu", który przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Rodzice podejmą decyzję, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Dzieci są przyszłością narodu i niezależnie od przynależności politycznej każdy się zgodzi. Dlatego zapowiedzieliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i każde dziecko, żeby pomóc polskim rodzinom. Polityka rodzinna jest znakiem firmowym naszego rządu – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Dotrzymujemy słowa. Polskie rodziny mogą mieć pewność, że deklaracja zawarta w Polskim Ładzie zostanie zrealizowana. Niedługo projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas prezentacji "Polskiego Ładu" Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało powstanie nowego programu. Rodzice będą mogli otrzymać 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci. Pieniądze nie trafią jednak do wszystkich. Zobacz, kto może liczyć na wypłaty.Szczegóły na kolejnych stronach ---->

Takie będą zasady wypłaty 12 tys. zł na dziecko. Zobacz, kto...

Rodzice sami będą decydować, na co przeznaczą środki z programu 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Może to być np. opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Szacuje się, że już w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Dodatkowe 400 zł na dziecko - kolejne świadczenie dla rodziców

Równocześnie trwają prace nad zmianą w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w wyniku których powstanie świadczenie 400 plus. Będzie to dofinansowanie w wysokości 400 zł dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych około 108 tysięcy dzieci - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Szczegóły znajdziesz na stronie www.gov.pl - KLIKNIJ TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska