Czym jest dodatek dopełniający?
Obecnie renta socjalna wynosi w Polsce 1780,96 złotych brutto. Jest to zdecydowanie zbyt mała kwota, by móc samodzielnie się utrzymać. Dlatego też w Sejmie trwają intensywne prace nad obywatelskim projektem dotyczącym jej podniesienia to wysokości płacy minimalnej, wynoszącej obecnie 4300 złotych brutto. Różnica pomiędzy tymi kwotami wynosi 2520 złotych i w tej wysokości miałby zostać ustalony dodatek dopełniający.
Kiedy można liczyć na wypłatę dodatku?
Projekt trafił do dalszych prac sejmowych, jednak jest ogromne prawdopodobieństwo, że w obecnym brzmieniu zostanie jednogłośnie przyjęty, co oznacza, że wypłaty nastąpiłyby już 1 stycznia 2025 roku.
Co więcej, warto pamiętać, że marzec to miesiąc, w którym waloryzowane są emerytury, renty i inne świadczenia, w związku z czym również kwota dodatku dopełniającego mogłaby się szybko zwiększyć!
Kto otrzyma dodatek?
Na chwilę obecną projekt ma obejmować osoby, którym przysługuje renta socjalna i są niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Z czasem jednak pula osób uprawnionych do świadczenia ma się poszerzać o osoby, którym przysługują inne rodzaje rent np. z tytułu niezdolności do pracy, jak również osoby, które obecnie nie pobierają żadnych świadczeń.
Dodatek a wysokość renty
Niezwykle ważna dla osób potrzebujących jest informacja, że dodatek dopełniający nie będzie wliczał się do renty socjalnej, w związku z czym kwota świadczenia wspierającego nie ulegnie zmianie.
Renta socjalna – najważniejsze informacje
Kto może składać wniosek o przyznanie renty socjalnej? Jakie dokumenty należy złożyć? Co ma wpływ na wysokość renty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszej galerii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?