Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe świadczenie wspierające z ZUS. Oto jakie orzeczenie załączyć i czy można wypełnić wniosek za współmałżonka

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 7 lat
Od 2024 roku obowiązuje nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Odpowiadamy na kolejne pytania Czytelników. ZUS zaprasza na bezpłatne dyżury z ekspertami.

Starania o świadczenie wspierające należy zacząć od złożenia wniosku do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek oraz formularz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem są dostępne na stronie K-P UW w Bydgoszczy ( https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/swiadczenie-wspierajace).

Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego wniosek wraz z załącznikami mogą składać:

  • pocztą na adres: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego1-3, 85-066 Bydgoszcz,
  • osobiście w siedzibie WZON ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) K-P UW w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb niepełnosprawnych
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/

Dopiero po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można składać do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Należy to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Jakie orzeczenie załączyć do wniosku?

Czytelnicy wciąż mają wiele pytań dotyczących nowego świadczenia. Co w przypadku, gdy mamy dwa orzeczenia: z ZUS i powiatowego zespołu. Które należy załączyć?

- Do dokumentów należy załączyć kopię orzeczenia potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej. Załączamy tylko jedno orzeczenie. Ważne jest, aby było to orzeczenie aktualne. Należy także uwzględnić, że decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia ustalana jest na okres ważności orzeczenia nie dłużej jednak niż 7 lat. Posiadając dwa orzeczenia wnioskodawca sam decyduje, które orzeczenie załączy - wyjaśnia Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Czy opiekun prawny może złożyć dokumenty

Kolejne pytanie dotyczy możliwości wypełnienia dokumentów za współmałżonka. Czy można tak zrobić?

Paweł Bednarski wyjaśnia, że jeżeli osoba sama nie jest w stanie załatwić swoich spraw i jest to spowodowane ograniczeniami wynikającymi z posiadanej niepełnosprawności, a ograniczenia te skutkują niezdolnością do podejmowania świadomych decyzji lub wyrażania woli, to wówczas należy wystąpić do sądu o ustanowienie opiekuna prawnego. Osoby te nie mogą za siebie odpowiadać prawnie, opiekun jest więc ich przedstawicielem ustawowym. W tym przypadku należy do składanych dokumentów bezwzględnie załączyć kopię potwierdzającą status opiekuna prawnego.

- Jeżeli natomiast osoba niepełnosprawna pomimo posiadanych dysfunkcji jest świadoma swoich decyzji, to wystarczy upoważnienie, które również załączamy do składanych dokumentów. Dobrze jest aby upoważnienie było wstawione przez notariusza - mówi Paweł Bednarski.

Masz pytania? Zadzwoń do eksperta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na dyżury telefoniczne z ekspertami w sprawie świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami.

- W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in.: jak uzyskać świadczenie wspierające. Eksperci również wyjaśnią czy przy świadczeniu wspierającym można pobierać inne świadczenia z ZUS-u, jaka będzie wysokość świadczenia oraz jak i kiedy złożyć wniosek do ZUS-u - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Eksperci ZUS czekają na telefony z pytaniami:

  • 17 stycznia, w godz. 8-10, pod nr tel. 56 450 67 21 i w godz. 10-12 pod nr tel. 56 610 93 32,
  • 22 stycznia, w godz. 9-11, pod nr tel. 52 356 10 96 i pod nr tel. 54 282 83 32,
  • 23 stycznia, w godz. 8-10, pod nr tel. 54 230 73 82,
  • 26 stycznia, w godz. 9-11, pod nr tel. 52 336 61 42,
  • 29 stycznia, w godz. 9-11, pod nr tel. 52 333 08 31,
  • 30 stycznia, w godz. 9-11, pod nr tel. 52 34 18 704 i pod nr tel. 54 280 95 88, a w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 60.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska