Nowe świadczenie wspierające w 2024
Ustawę o nowym rządowym świadczeniu wspierającym Sejm przyjął w lipcu 2023. Pieniądze z budżetu państwa mają być wypłacane już od początku 2024 roku.
Nowe świadczenie będą mogły otrzymać osoby, które mają upośledzoną zdolność do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem.
Świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej osobie niepełnosprawnej, która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów. Ustalono sześć progów świadczenia wspierającego. Kwota, jaka zostanie wypłacona, zależy od ilości punktów i zaszeregowania do danego progu.
Jednak na początku wypłacane będą świadczenia tylko na najwyższych progach. Wypłaty świadczeń z niższych progów zaplanowano dopiero na kolejne lata (2025 i 2026).
- ZOBACZ TEŻ: 14 emerytura 2023 - kiedy wypłata? Oto stawki netto - tyle ZUS wypłaci seniorom na konto
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych w 2024 - ile wyniesie?
Wysokość nowego świadczenia została powiązana z wysokością renty socjalnej. I tak, największa możliwa do uzyskania kwota będzie równa 220 proc. renty socjalnej, najmniejsza - 40 proc. renty socjalnej. Od 1 marca 2023 roku wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto (netto 1445 zł). Zatem do uprawnionych może trafić nawet około 3500 zł.
Progi punktowe nowego świadczenia dla niepełnosprawnych
Aby otrzymać świadczenie wspierające, osoba niepełnosprawna musi uzyskać ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów.
Będzie sześć progów świadczenia wspierającego:
- 220 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 95 do 100 punktów,
- 180 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 90 do 94 punktów,
- 120 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 85 do 89 punktów,
- 80 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 80 do 84 punktów,
- 60 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 75 do 79 punktów,
- 40 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 70 do 74 punktów.
Ocena poziomu wsparcia - ustalanie progu
Ustalaniem poziomu potrzeby wsparcia będą się zajmować specjalne zespoły. Dokonają one oceny, jaki zakres wsparcia jest potrzebny osobie niepełnosprawnej w celu zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności w związku z brakiem lub utratą autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej.
Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby niepełnosprawnej wnioskującej o wsparcie.
Ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub na jej wniosek - w miejscu zorganizowanym przez zespół oceniający. Ocena będzie uwzględniała każdy aspekt funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.
Jak złożyć wniosek o nowe świadczenie wspierające?
Wnioski o przyznanie nowego świadczenia składa się do ZUS, wyłącznie w formie elektronicznej.
Kto może liczyć na wypłatę świadczenia już od 1 stycznia 2024 roku?
Od 2024 roku pieniądze otrzyma tylko część osób niepełnosprawnych, z określoną ilością punktów. Osoby z kolejnych progów mogą spodziewać się pieniędzy dopiero od roku 2025 i 2026. Zobacz w galerii, ile punktów trzeba mieć, żeby już za kilka miesięcy otrzymać nawet 3500 złotych. Wyjaśniamy w poniższej galerii też inne kwestie dotyczące nowego świadczenia wspierającego.
- ZOBACZ TEŻ: Czternasta emerytura 2023. Tabela wyliczeń brutto i netto - takie przelewy trafią na konta emerytów już w sierpniu