Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi bezrobotni i zdalna obsługa w urzędzie pracy w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
- Zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych online. To wygodna i bezpieczna forma. Na razie nie jest zbyt popularna, ale wierzę, że stanie się z nią tak jak z bankowością elektroniczną, że społeczeństwo się do niej przekona – mówi dyrektor PUP w Golubiu-Dobrzyniu Jarosław Zakrzewski
- Zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych online. To wygodna i bezpieczna forma. Na razie nie jest zbyt popularna, ale wierzę, że stanie się z nią tak jak z bankowością elektroniczną, że społeczeństwo się do niej przekona – mówi dyrektor PUP w Golubiu-Dobrzyniu Jarosław Zakrzewski ACh
Z powodu epidemii koronawirusa jest obserwowana większa liczba osób chcących zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Golubiu-Dobrzyniu. Urząd został jednak zamknięty dla interesantów, ale sprawy można załatwiać przez internet lub telefon, bez wychodzenia z domu.

- Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w trosce o zdrowie interesantów oraz pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Golubiu-Dobrzyniu, w trybie pilnym zostają wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Urzędu. Referaty Urzędu załatwiają sprawy online lub telefonicznie. W szczególnych przypadkach osobiste załatwienie sprawy w Urzędzie Pracy będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikami merytorycznego referatu, a osoba wchodząca do Urzędu będzie rejestrowana – informuje PUP w Golubiu-Dobrzyniu.

Na stronie internetowej urzędu pojawiły się szczegółowe instrukcje oraz filmiki instruktażowe jak załatwić sprawy w „pośredniaku”.

Dane kontaktowe
strona https://pupgolubdobrzyn.bip.gov.pl/
https://golub-dobrzyn.praca.gov.pl/ ( tu są formularze spraw online).
e-mail [email protected]
tel 56 683 52 30 do 33.

- Urzędy zamknięte zostały głównie ze względów bezpieczeństwa. Nie chodzi o indywidualny strach pracowników, ale zapewnienie funkcjonowania administracji. Gdyby w urzędzie pojawił się 1 przypadek podejrzenia koronawirusa, to cała placówka musiałaby zostać zamknięta. Pracujemy, ale w nowej rzeczywistości. Zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych online. To wygodna i bezpieczna forma. Na razie nie jest zbyt popularna, ale wierzę, że stanie się z nią tak jak z bankowością elektroniczną, że społeczeństwo się do niej przekona – mówi dyrektor PUP w Golubiu-Dobrzyniu Jarosław Zakrzewski. - Niestety w tradycyjnych formularzach zdarzają się braki lub błędy i wówczas urzędnicy ponownie wzywają petenta do urzędu. Online niekompletny formularz po prostu nie przejdzie.

Ważne, że do rejestracji w PUP potrzebny jest profil zaufany. Aktualnie nie założymy go w starostwie, ale można poprzez system bankowości elektronicznej oraz na Poczcie Polskiej poprzez systemEnvelo.

Na stronie PUP w Golubiu-Dobrzyniu znajdujemy przydatny linki do założenia profilu zaufanego – https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage.

- Rzeczywiście w ostatnich dniach w związku z epidemią obserwujemy zwiększoną liczbę osób chcących zarejestrować się jako osoby bezrobotne. W marcu było to kilka-kilkanaście osób wracających z zagranicy oraz tych, którym zależy na ubezpieczeniu. Prognozujemy, że przy dłużej utrzymującym się stanie epidemiologicznym, może być więcej osób zarejestrowanych ze względu na utratę pracy. Zagrożony jest m.in. transport, turystyka, handel, gastronomia – dodaje Jarosław Zakrzewski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało że nawet nieubezpieczeni będą diagnozowani bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. 
 
- W związku z powyższym proszę o rozważenie tej informacji i powstrzymania się od rejestracji w urzędzie pracy w celu m.in. uzyskania uprawnienia do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego – informuje PUP.

Do PUP trafiają pytania dotyczące realizacji stażu w instytucjach, których działalność została ograniczona lub zawieszona np. w placówkach oświatowych. Stażysta musi dostosować się do decyzji, pozostać w gotowości świadczenia stażu, ale zachowuje prawo do stypendium.

A co z opieką nad dziećmi w przypadku zamkniętych szkół i przedszkoli?
- W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na stażu spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, za okres tej nieobecności będzie przysługiwało stypendium – wyjaśnia urząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska