Sytuacja wciąż się zmienia. Jeszcze niedawno wydawało się, że obie zatwierdzone przez Radę Miasta koncepcje budowy basenów- na Słodowie i przy Zespole Szkół Samochodowych - nie są niczym zagrożone. Tymczasem pojawiły się nowe fakty, które ideę szkolnej pływalni na osiedlu Kazimierza Wielkiego czynią mało realną.
- W grudniu ubiegłego roku zleciliśmy Zakładowi Badań Geologicznych z Torunia przeprowadzenie badań na terenie przy "Samochodówce", przewidzianym pod budowę krytej pływalni - wyjaśnia Jacek Kuźniewicz, I zastępca prezydenta Włocławka ds. rozwoju. - Ze względu na uzyskanie niejednoznacznych wyników zaleciliśmy powtórzenie tych badań.
Przypomnijmy, że z dokumentacji budowy płyty lekkoatletycznej, która ma być zlokalizowana na tym samym terenie wynika, że konieczna jest wymiana gruntu, która ma kosztować szacunkowo około 11 milonów złotych. Wartość całej inwestycji wzrasta więc do ponad 24 milionów. To oznacza, że sama wymiana podłoża podwyższa koszty inwestycji o ponad 40 procent. W przypadku krytej pływalni wymagania jeśli chodzi o grunty są jeszcze większe, co sprawia, że rozpatrywana jest możliwość zlokalizowania basenu w innym miejscu.
Koncepcja rozbudowy "Delfina" od początku zyskała wielu zwolenników. Włocławianie przyzwyczaili się bowiem do krytej pływalni obok Hali Mistrzów, czyli na terenie, gdzie skupia się lwia część sportowego życia miasta.
Za realizacją tej koncepcji przemawiają także plany rozbudowy w latach 2010-2012 obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz budową płyty lekkoatletycznej. Ma to być podobna płyta jak przy "Samochodówce". Wśród planowanych zamierzeń ujęta została także modernizacja stadionu OSiR.
Nadal realny jest pomysł budowy ogólnomiejskiej krytej pływalni wraz z zapleczem w rejonie parku na Słodowie.- Od początku chodzi o to, by w realizację tej inwestycji nie były angażowane pieniądze z miejskiego budżetu - podkreślał wczoraj, podczas konferencji prasowej we włocławskim ratuszu, wiceprezydent Jacek Kuźniewicz.
O uzyskanie koncesji na tę inwestycję ubiegają się dwie firmy" ABM Solid S.A. z Tarnowa oraz konsorcjum form Alstral - Budownictwo z Inowrocławia oraz spółki Haskel z Poznania. Wydział Inwestycji włocławskiego magistratu zaprosił już zainteresowanych do składania wstępnych ofert. Kolejnym etapem będą negocjacje. Potem zostanie wyznaczony termin składania ofert szczegółowych.
