MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny 2024 - wyliczenia. Niektórzy mówią o zrównaniu wieku dla kobiet i mężczyzn

S
Na kolejnych slajdach prezentujemy możliwe wyliczenia emerytur stażowych - zobaczcie te poglądowe sumy emerytur.
Na kolejnych slajdach prezentujemy możliwe wyliczenia emerytur stażowych - zobaczcie te poglądowe sumy emerytur. Tomasz Hołod
Nowe regulacje w polskim systemie emerytalnym na rok 2024 zapowiadają znaczące zmiany dla osób planujących przejście na emeryturę. Zmiany te dotyczą głównie emerytur pomostowych oraz kontrowersyjnego dla niektórych projektu emerytur stażowych. O tych projektach mówi się roboczo - nowy wiek emerytalny dla chętnych.

Emerytury pomostowe. Nowe zasady przejścia na emeryturę

Jesienią ówczesny rząd Zjednoczonej Prawicy ogłosił planowane zmiany dotyczące emerytur pomostowych na rok 2024. W związku z porozumieniem między rządem a związkami zawodowymi, wygasający charakter tych emerytur został od początku roku zniesiony, dając większą elastyczność tym, którzy chcieliby wcześniej przejść na emeryturę.

Emerytury pomostowe są adresowane do osób pracujących w warunkach specjalnych lub o szczególnym charakterze, gdzie z wiekiem maleje zdolność do wykonywania pracy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą ubiegać się o te świadczenia, spełniając odpowiednie warunki wiekowe i składkowe.

Emerytury stażowe. Co dalej z tym projektem?

Projekt wprowadzenia emerytur stażowych przez PiS wzbudził wiele kontrowersji. Choć planowano, że mogą one wejść w życie już w 2024 roku, obecnie nie są jeszcze obowiązującym prawem. Wysokość świadczeń z emerytur stażowych byłaby niższa niż w przypadku standardowych emerytur, co powoduje, że niektórzy eksperci podważają sens ich wprowadzenia.

Decyzje dotyczące emerytur stażowych pozostają w gestii nowego rządu, który może zaproponować alternatywne rozwiązania dla emerytów. Według projektu zgłoszonego przez Lewicę, kobiety po 35 latach pracy oraz mężczyźni po 40 latach pracy mieliby prawo przejść na emeryturę.

Zgodnie z argumentacją projektu, wiele osób, ze względu na spadek sił wynikający z długotrwałej aktywności zawodowej, nie jest w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia wieku emerytalnego. Trzeba bowiem pamiętać, ze emerytury stażowe wprowadzą nowy wiek emerytalny, ale tylko dla chętnych. Pracownicy będą mogli wybrać dłuższą pracę i wyższą emeryturę lub przejść na emeryturę szybciej, ale otrzymywać niższe świadczenie. Przykładowe wyliczenia emerytur stażowych prezentujemy w poniższej galerii.

W poniższej galerii prezentujemy możliwe wyliczenia emerytur stażowych - zobaczcie te poglądowe sumy emerytur.

Równość wieku emerytalnego. Czy to możliwe?

Różnice w wieku emerytalnym dla kobiet i mężczyzn wydają się zasadne. W ostatnich dniach pojawiła się jednak dyskusja o zrównaniu wielu emerytalnego dla obu płci.

Pomimo postulatów o zrównanie wieku emerytalnego, resort pracy ocenia, że brak jest społecznego przyzwolenia na tę zmianę. Dyskusje na temat ewentualnego zrównania wieku emerytalnego pozostają w sferze teoretycznej, a resort pracy nie przeprowadza prac w tym kierunku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie dysponuje też ekspertyzami dotyczącymi skutków zrównania wieku emerytalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska