https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiek Emerytalny - co może wydarzyć się po decyzjach KO i PiS? Komentarze Trzaskowskiego i Nawrockiego

Jakub Stykowski
Rząd ma kilka pomysłów na zwiększenie aktywności zawodowej emerytów.
Rząd ma kilka pomysłów na zwiększenie aktywności zawodowej emerytów. Wojciech Gadomsk
Dyskusja o wieku emerytalnym w Polsce trwa. Wielu emerytów ciekawi, co może się wydarzyć po zmianie na fotelu prezydenta kraju. Niedawno wprowadzono rentę wdowią, ale ciągle mówi się chociażby o emeryturach stażowych.

Flesz tygodnia - zobacz 1. odcinek naszego programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Spis treści

Na początku 2024 roku, jeszcze dzięki działaniom rządu Zjednoczonej Prawicy oraz porozumieniom z związkami zawodowymi, polski system emerytalny przeszedł istotną transformację.

Jednym z kluczowych elementów tych zmian było trwałe włączenie emerytur pomostowych do systemu. To posunięcie ma na celu zwiększenie elastyczności i dostosowanie systemu do współczesnych wyzwań demograficznych oraz zmieniającego się rynku pracy.

Dzięki nowym regulacjom, pracownicy zatrudnieni w szczególnie obciążających warunkach mogą wcześniej zakończyć karierę zawodową, nie tracąc przy tym znacznej części przyszłych świadczeń emerytalnych. To istotna zmiana, która odpowiada na potrzeby tych, dla których dalsza praca mogłaby stanowić ryzyko zdrowotne lub obniżenie jakości życia.

Reforma ta otwiera nowe możliwości dla pracowników, którzy przez lata ciężkiej pracy przyczyniali się do rozwoju gospodarki. Teraz mogą myśleć o wcześniejszym, zasłużonym odpoczynku, co ma na celu nie tylko zabezpieczenie finansowe, ale także podniesienie ogólnej jakości życia osób starszych.

Wiek emerytalny po wyborach prezydenckich

Rafał Trzaskowski, jako kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, jasno określił swoje stanowisko w sprawie wieku emerytalnego. Już podczas kampanii wyborczej w 2020 roku podkreślał, że nie zamierza popierać żadnych działań mających na celu jego podniesienia.

- Zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podwyższyć wiek emerytalny - mówił wówczas

Podejście do tej kwestii Platformy Obywatelskiej uległo zmianie, mimo że wcześniej była przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego.

Podobne stanowisko prezentuje Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS. Rząd PiS, który obniżył wiek emerytalny, nie planuje zmian w tej polityce. Nawrocki, jako przedstawiciel tej samej linii politycznej, prawdopodobnie również nie będzie dążył do podniesienia wieku emerytalnego.

Rządowe plany dotyczące systemu emerytalnego

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wyraziła swoje zdanie na temat podnoszenia wieku emerytalnego, co wywołało szeroką dyskusję. - Absolutnie nie ma możliwości na podnoszenie wieku emerytalnego w tej kadencji. Nie ma woli politycznej, nie ma intencji - stwierdziła później. Jej wypowiedź z początku sierpnia wywołała burzę, ale jednocześnie podkreśliła, że rząd ma inne plany dotyczące stabilizacji systemu emerytalnego.

Kluczowym elementem tych planów jest zmiana podejścia do pracy w starszym wieku. Rząd chce stworzyć warunki, w których ludzie będą chcieli i mogli pracować jak najdłużej, zamiast być do tego zmuszani. Pełczyńska-Nałęcz zaznacza, że ważne jest, aby ludzie pracowali nie z przymusu, ale z własnej woli.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez rząd jest wprowadzenie zachęt finansowych dla osób, które zdecydują się pracować dłużej. Minister Pełczyńska-Nałęcz wskazuje na problem niskich emerytur, które nie zawsze rosną proporcjonalnie do długości okresu zatrudnienia. Dlatego proponowane jest zwiększenie emerytur w zależności od długości pracy.

Rząd rozważa także wprowadzenie zwrotu 13. emerytur dla osób, które zdecydują się przejść na emeryturę później. - Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje 13 emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te lata pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych jakby trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca - wyjaśnia minister. Taka forma zachęty ma na celu nie tylko poprawę sytuacji finansowej przyszłych emerytów, ale również odciążenie systemu emerytalnego.

Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że mimo trudności w dyskusji na temat emerytur, rząd jest zdecydowany szukać rozwiązań, które nie będą polegały na podnoszeniu wieku emerytalnego. Rozważane są różne formy aktywizacji zawodowej i zachęt do dłuższej pracy, ale także inne aspekty polityk publicznych, takie jak mieszkalnictwo, które mogą mieć wpływ na decyzje o dłuższej aktywności zawodowej.

Debata nad emeryturami stażowymi. Oto wyliczenia

Wprowadzenie emerytur stażowych jest tematem intensywnej debaty, z głosami zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Plan zakłada możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Celem jest docenienie długotrwałego wkładu pracowników w rozwój kraju.

Jednakże, nie brakuje głosów sceptycznych, które podnoszą kwestię wysokości tych świadczeń. Przykładowe wyliczenia z projektu rzucają światło na to, jak mogą kształtować się przyszłe świadczenia dla osób decydujących się na skorzystanie z tej opcji.

Przykładowe wyliczenia według danych z projektu rzucają światło na to, jak mogą kształtować się przyszłe świadczenia dla osób decydujących się na skorzystanie z tej opcji. Zobaczcie je w poniższej galerii.

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tej inicjatywy. Pani Anna z Bydgoszczy wyraża gotowość do skorzystania z opcji wcześniejszej emerytury, podkreślając jednocześnie zmęczenie po latach pracy.

Z kolei pan Jan z Torunia wyraża obawy dotyczące wysokości takich świadczeń do kosztów życia. Pan Tomasz z Włocławka postrzega emerytury stażowe jako szansę na odpoczynek po latach ciężkiej pracy, zwracając jednak uwagę na konieczność zapewnienia przez rząd odpowiedniej wysokości emerytur.

Dyskusja ta pokazuje, że emerytury stażowe są tematem, który wywołuje wiele emocji i pytań. Kluczowe dla przyszłych beneficjentów będzie znalezienie równowagi między możliwością wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej a zapewnieniem stabilności finansowej na emeryturze. Projekt ten, choć wciąż w fazie propozycji, już teraz zmusza do refleksji nad kształtem polskiego systemu emerytalnego i jego przyszłością.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska